Túra és kultúra: felejthetetlen kalandok a kék jelzés útvonalán

2024.05.03. 20:00

Tíz éve rendeznek természetismereti vetélkedőt Seregélyesen

Az országban egyedülálló módon, idén tizedik alkalommal szervezte meg hagyományos természetismereti, turisztikai vetélkedőjét a Seregélyesi Baptista Általános Iskola. Amit ők évek óta tesznek, a legjobb módja a néprajzi, történelmi ismeretterjesztésnek, a természetjárás népszerűsítésének: miközben sokkal több is annál.

Tihanyi Tamás

Az egyik seregélyesi döntő pillanata: idén sajnos anyagi akadályok miatt csak online módon sikerült megrendezni a végső megmérettetést

Fotó: FMH-Archív

– Igen, már valóban tíz esztendeje, hogy elkezdtük az első „Indulj el egy úton” vetélkedőt, amelyhez mérhetőt tudomásom szerint azóta sem találtak ki – emlékezett Sajtos József igazgató, aki kihangsúlyozta: nem egyedül, hanem segítőivel, változóan hat-nyolc pedagógusból, hozzátartozóból álló csapattal dolgozik a szervezés feladatán. – Hét évig tartott, mire virtuális módon bejártuk az Országos Kéktúra útvonalait, majd három évig túráztunk a feladatok segítségével a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra útvonalán, felfedezve hazánk természeti, történelmi, néprajzi, turisztikai érdekességeit, látnivalóit. Az eltelt idő alatt a Magyar Természetjáró Szövetség mellett olyan segítők csatlakoztak hozzánk, mint élükön az aggtelekiekkel a hazai nemzeti parkok igazgatóságai, a „Magyarok a világ nyolcezresein” és a „Hazajáró” csapata, természetjáró és hagyományőrző egyesületek tagjai, oktatási intézmények diákjai és pedagógusai. Nehéz volna mindenkit felsorolni, nem is próbálkozom ezzel.  

Aki megismeri a Kéktúra útvonalait, felejthetetlen élményeknek lesz részese
Fotó: FMH-Archív

Mindezek előzményeként Sajtos József a tanítványaival a valóságban is végigjárta mindkét hazai kéktúrás útvonalat. Miközben a fiatalok rengetek élményt és tudást szereztek, a pedagógusnak feltűnt, hogy a túrázók között viszonylag kevés szervezett diákcsapatot lát. Azt gondolta, ezen érdemes volna változtatni, és maradéktalanul bejött a számítása. Akadt olyan esztendő, amikor nem kevesebb, mint 363 csapat vett részt a vetélkedőjükön, amely idővel – a határon túli elcsatolt területek oktatási intézményeinek csatlakozásával – nemzetközileg is ismerté és elismerté vált. 

– Törekvésünk volt, hogy a feladatmegoldás során feldolgozzuk a magyar hegymászás és természetjárás történetét, azzal pedig mindjárt időutazást tettünk, a 19. század második felébe csöppentünk, így kihagyhatatlan lett a trianoni békediktátum miatt elszakított területek természeti és kulturális értékeinek feldolgozása – folytatta Sajtos József. – A nevezett csapatok között pedig megjelentek a felvidéki, erdélyi és kárpátaljai diákok, a mi gyerekeink pedig táborozásuk és jutalomútjaik során eljutottak például a Kárpátok és a Magas-Tátra legszebb hegyei és völgyei közé. Feldolgoztuk Erőss Zsolt és Kiss Péter hegymászók életét és tragédiáját, visszatérő vendégünk lett Kollár Lajos, a végzetessé vált expedíció vezetője, aki maga is részt vett több vetélkedő döntőjében.

Az egyik idei feladat Kárpátalja megrajzolása volt
Fotó: Seregélyesi Baptista Általános Iskola

Tíz év alatt számtalan, vármegye és országhatárokat átszelő élmény és történet született. A Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Tiszaszalkán például annyira népszerű lett a vetélkedő, hogy évente tíz-tizenöt csapat, azaz körülbelül félszáz diák járta virtuálisan és esetenként valóságosan is a túrautakat. Lovasberényben szakkört alakítottak a feladatmegoldások érdekében, máshol még a szülőket is összehozta, hogy eredményesen túljussanak egy-egy fordulón. Győrött rendszeresen egy kocsmában gyűltek össze az apák, hogy sörözés, vagy éppen fröccsözés közben tegyék próbára saját tudásukat.

– Arra vagyok a legbüszkébb, hogy a vetélkedő hatására rengeteg diákból és szülőből vált turista, egész családok, iskolai és munkahelyi közösségek ismerték meg a természetjárás szépségeit és léptek a Kéktúra ösvényére, vagy éppen teljesítették az általunk kitalált Kiss Péter Próbát – értékelt az igazgató. – A vetélkedővel jövőre fejezzük be a Kéktúra dél-dunántúli útvonalát, azt pedig már ismét seregélyesi döntővel, egymással a valóságban is találkozva tervezzük megszervezni.

Minden évben Sajtos József igazgató a szervezés motorja
Fotó: FMH-Archív

Ugyanis a minap megrendezett végső megmérettetés online módon zajlott, mivel a határon túli csapatok jó része anyagi okok miatt nem tudta vállalni az utazást. Ez azonban semmit sem von le a diákok eredményeinek nagyszerűségéből, az élményből és a tanulságok értékéből. Évfolyamok szerint három kategóriát különítettek el egymástól. A 3. és 4. évfolyamosok között a pécsi Denevérek csapata győzött, az 5. és 6. évfolyamosok versenyében a székesfehérvári Tóvárosi Általános Iskola Papucsállatkák elnevezésű, Jankó Léna, Pusztai Flóra, Smohay Ádám, Szentes Ákos Benedek összeállítású csapata érte el a legjobb eredményt, míg a Papkeszibe való Hóemberek lettek a 7. és 8. évfolyam legjobbjai. A seregélyesi diákokat egyébként mindig külön pontozzák, mert Sajtos József hatására ők annyit vannak „terepen”, annyira ismerik a térképeket és a természetjárást, hogy előnyük behozhatatlan a többiekkel szemben. A rendezők úgy érezték, ők külön kategória a sok virtuális túrázó között, ez így igazságos.      

– A jövőben lényeges cél marad, hogy a főként logikára épülő játékos feladatok segítségével a résztvevőkkel megismertessük a magyar hegymászás történetét, a világ hegyeinek földtani, történelmi, mitológiai hátterét és emberiségre gyakorolt hatását – húzta alá az iskola igazgatója. Hozzátette: a legfontosabb, hogy minél többekkel találkozhasson majd Magyarország és a Kárpát-medence leggyönyörűbb túraútvonalain, köszönthesse őket fáradtan, de elégedetten.    

 Kollár Lajos, az ország legtapasztaltabb hegymászója is hozzáadta tudását a megvalósításhoz
Fotó: FMH-Archív

Színház a háború árnyékában

A Beregszászi Színház társulata több alkalommal járt már az iskola meghívására Seregélyesen, három darabot is bemutattak a településen. A gyerekek karácsony előtt pár nappal látogattak el Beregszászra, ahol a színház épületében az igazgató, Sín Edina vezette őket körbe, miközben nem csak mutatta az utat, hanem mesélt hévvel, szenvedéllyel, szeretettel, szépen… Az emlék hatására került egy feladat a többi közé: a vetélkedőket a szervezők arra kérték, küldjenek rajtuk keresztül üzenetet a színház társulatának, írják le gondolataikat!

Íme, egy részlet egyik ilyen levélből, amit Szigethalomról, a Sündörgők csapata nevében Kovács Milán írt:  

„Szeretnénk ezúton kimutatni mérhetetlen örömünket és büszkeségünket, hogy még egykori, darabokra hullott hazánk határainak mentén, Kárpátalján is létezik egy társulat, mely magyaroknak magyarul játszik! Nagy szó azt mondani, hogy valaki Ukrajnában magyarul visz véghez valami nagy dolgot. (…) Példátlan kitartóerő a végsőkig folytatni a szellemi harcot, még akkor is, ha már az otthon nem biztonságos és a világ feje tetejére áll körülöttünk. Véleményem szerint ezen példátlan, kitartásra ösztönző erő ritka a világban, ezért is egyedi a helyzetük. Példa ez a fiatalság számára, ugyanis napjainkban a legtöbb ifjú a legelső, legkisebb akadálynál idő előtt feladja. Ezzel szemben Ti, kedves beregszászi színészek, minden nehézség ellenére kitartotok. Szándékunk az, hogy buzdítsunk Benneteket, hogy tartsatok ki, s csak folytassátok tovább, tovább, és annál is tovább. Isten legyen segítségetekre! Szeretném elküldeni eme levéllel minden örömünket, büszkeségünket, együttérzésünket és bánatunkat Nektek!”

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában