Romanap: nem a felhőtlen öröm ideje

FMH - A diszkrimináció, a szegénység és a munkanélküliség, a kilátástalan jövő miatt ma nem öröm cigánynak lenni - ez az üzenete a kisebbségi ombudsmannak a nemzetközi romanap alkalmából.

feol.hu

Április 8-a nem a felhőtlen öröm napja, nem a magyar kultúra részeként ünnepelt és megbecsült cigány irodalom, zene, tánc és képzőművészet méltatásának az ideje, csak arra alkalom, hogy amennyire lehet, higgadtan értékeljük azon magyar állampolgároknak a jelenét, jövőjét, akik szerencsétlenségükre cigánynak születtek - fogalmazott az MTI-nek küldött szerdai közleményében Kállai Ernő.
A nemzeti és etnikai jogok országgyűlési biztosa a romák világnapja alkalmából megfogalmazott üzenetében egy sor kérdést tett fel a társadalom valamennyi tagjának. Kik azok, akik boldogan mondanának igent, választanák önként a cigány származást, és az ezzel járó, jellemző sorsot, kik azok, akik faluvégi, leromlott házakban szeretnének lakni, akik önként vállalnák a munkahelyi és oktatási diszkriminációt, a szegénységet?
Az ombudsman leszögezte: nincs tipikus cigánysors, a cigányok társadalmi-szociális helyzete valóban rendkívül tagolt, de az előítéletességgel minden olyan magyar állampolgárnak, akinek sötétebb a bőre és cigány, szembe kell néznie. Az egyetemet végzett, jólöltözött és egyébként is bizalomgerjesztő fellépésű cigány ember mögött is gyanakodva lépdel az áruház biztonsági őre - jegyezte meg.
Kállai Ernő közleményében aláhúzta, szociológiai kutatások tényszerűen igazolják, hogy a romákra nehezedő társadalmi előítéletesség az élet minden területén nyomasztó, ezért félő, hogy az aktuális gazdasági és a permanens politikai válság, a szavazatoptimalizálásra figyelő pártok, a felelőtlenül nyilatkozó és az ártó módon hallgató közméltóságok, közszereplők a cigányok kirekesztettségét - a bűnbakképzés jól bevált, ezeréves trükkjével - véglegessé, az integrációt lehetetlenné teszik.
Az országgyűlési biztos közlése szerint a magyar társadalom jövője nem választható el a hazai cigány emberek sorsától. Megjegyezte, miközben az utóbbi öt tanévben 96 ezerrel csökkent a közoktatásban részt vevő össztanulói létszám, a romáké 25 ezerrel nőtt, és főként elkülönített osztályokban kénytelenek tanulni. Milyen lesz a jövő: együtt vagy külön? - tette fel a kérdést Kállai Ernő.
Az ombudsman köszönetet mondott a Duna Televíziónak, amiért a romák világnapja alkalmából egész napos, roma tematikus műsort sugároznak, így - mint fogalmazott - szemében a televíziós csatorna valódi közszolgálati televízióvá vált. Kállai Ernő fontosnak tartja, hogy a televíziók milyen képet sugároznak a romákról, mert így nagymértékben csökkenthetőek az előítéletek, ugyanis a cél az lenne, hogy olyan világban éljünk, ahol az emberek egymás kultúrájára, értékeire nyitottan, tisztelettel tekintenek, származástól, bőrszíntől függetlenül, de mégsem "színvakon" - fogalmazott.

Mindent meg kell tenni azért, hogy a rasszista, kirekesztő eszmék ne találjanak követőkre Magyarországon, s hogy ne lehessen soha, sehol szalonképes a fajgyűlölet vagy kirekesztés bármilyen formája és annak mentegetése - írta az Országgyűlés emberi jogi és kisebbségi bizottságának fideszes elnöke a romák világnapja alkalmából az MTI-hez szerdán eljuttatott nyilatkozatában.
Magyarország és benne minden polgára felemelkedéséért össze kell fognia minden tisztességes, józan politikai erőnek, hogy ne keresse senki nyomorúságának okát a másik nemzeti vagy vallási hovatartozásában, hanem bízhasson abban: közjó és egyéni boldogulás ebben az országban egymást erősíthetik - írta Balog Zoltán.
Kifejtette: Magyarország történetének egyik legválságosabb időszakát éli, vannak akik rossz szociális helyzetük, életük kilátástalanságának okát bűnbaknak kikiáltott társadalmi vagy kisebbségi csoportokban, elsősorban a magyarországi cigányságban keresik.
Mindent meg kell tenni azért, hogy a rasszista, kirekesztő eszmék ne találjanak követőkre, hogy ne lehessen soha, sehol szalonképes a fajgyűlölet, vagy a kirekesztés bármilyen formája, és annak mentegetése - fogalmazott. Hozzátette: az erőszakra, életek kioltására nem jogosíthat fel senkit semmilyen vélt vagy valós sérelem. 
 "Elítélünk minden brutális bűncselekményt, az ököljogot, a vérbosszút, bárki éljen is ilyen eszközökkel" - írta a bizottsági elnök.
Balog Zoltán szerint ugyanakkor azt sem szabad megengedni, hogy bárki politikai előnyszerzésre használja a rasszizmus vádját, a gyűlölködéssel való riogatást. Nem engedhetjük meg, hogy bárki is visszaéljen a kisebbségi csoportok valós vagy vélt félelmeivel.     
Úgy fogalmazott: visszautasítják azt a vádat, hogy Magyarország rasszista ország lenne.
"Felhívunk minden közszereplőt, hogy a romákkal vagy nem-romákkal szemben elkövetett brutális bűncselekményekről, konkrét ügyekről ne alkosson elhamarkodott ítéletet, ne prejudikáljon. Hiszen számos esetben bebizonyosodott már, hogy az egyes elkövetőket nem rasszista indítékok vezették, hanem romák közötti leszámolás volt az indítéka az adott bűncselekménynek" - zárta nyilatkozatát a fideszes politikus.
A romák világnapját minden évben április 8-án tartják annak emlékére, hogy 1971-ben Londonban e napon rendezték meg a romák első világkongresszusát, amelyen elfogadták a roma nép szimbólumát, zászlaját, mottóját, himnuszát. Ma mintegy 13-15 millió a cigányok száma világszerte. A legtöbben, mintegy kétmillióan Romániában élnek, Magyarországon becslések szerint 600-700 ezren, többségük a legnagyobb szegénységben.

MTI

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!