Életmód

2017.05.26. 13:19

Hogyan kell lassítani? Tanácsok a Slow mozgalomtól

Lassíts! – dübörög a 21. századi ember fejében a bölcs intelem. Mindenki erre vágyik, de egyre nehezebb kivonni magunkat a határidők, feladatok, hírfolyamok szorításából. A fékezésben segít a magyarországi Slow mozgalom, amelyhez tanácsért fordultunk: segítsenek lassítani!

S. Töttő Rita

Végignézve egy kávézóban, étteremben üldögélő embereken, magunk is láthatjuk, hogy szinte mindenki egy nyitott laptop vagy okostelefon mögé rejti az arcát, gyakran még akkor is, ha nem egyedül vannak az asztaluknál. Pedig egy finom étel, kávé, tea vagy egy jó hangulatú beszélgetés megérdemelné, hogy a maga teljességében megéljük. Ezek mind olyan pillanatokat jelentenek, melyek a megtapasztalása hatalmas szerepet játszik a testi-lelki egészségünk, egyensúlyunk megőrzésében. Szükségünk van arra, hogy megtanuljuk tudatosan megélni az időnknek ezeket az apró szeleteit, a kellemes és a kevésbé kellemes pillanatokat is, különben állandó társunkul szegődik az az érzés, hogy elrohannak mellettünk a percek, órák, napok, az életünk. Az értesítéseink csipogása, a megunhatatlan, korlátlan mennyiségű információ ígérete a telefonunkon, a különböző online felületeken „ottfelejtett" óráink pedig nagyon megnehezítik, hogy képesek legyünk a teljes figyelmünkkel a jelen pillanatban maradni. A Slow Együtt mozgalom májusban digitális detoxot hirdetett, s hetente más célt tűz követői elé: nem rég például a pillanatban maradást segítette elő a feladatokkal. Például javasolták az online felületeken töltött idő csökkentését vagy azt, hogy egyszerre csak egy ablakot nyissunk meg a monitoron. Akinek sikerül hosszútávon megvalósítania ezeket a javaslatokat, minőségi változásra számíthat az életében.

Nem a teljes netmentesség a cél!

Ha tudatosítjuk magunkban ezeket a jelenségeket, valószínűleg mi magunk is eljutunk a felismerésig, hogy szükségünk van néha egy kis digitális detoxra, azaz tudatosan internet- és technológiai eszközök nélkül eltöltött időre. Sokan arra gondolnak a szó hallatán, hogy azt várják tőlük, ne használjanak okostelefont, és töröljék magukat minden online felületről, ez azonban nem így van. A digitális detoxban ugyanúgy, mint a slow életmód minden területén, az egyensúly megtalálása a lényeg. Ha valaki a munkája miatt sok időt tölt számítógép előtt, internetet használva, elhatározhatja például, hogy az otthonában jelöl ki „netmentes” zónákat, és nyugodtan tölti a lefekvés előtti, felkelés utáni perceit. Vagy akár elfogyaszt úgy egy reggelit, ebédet, vacsorát, hogy közben nem a hírfolyamot görgeti.

 

A szakértő

A slow szemléletmód egyik nagyon fontos eleme a tudatos online jelenlét. Ennek jegyében indította el a Slow Mozgalom idén májusban az első Slow Együtt eseményét, egy közös „digitális detoxot”, amihez bárki, bármikor, bárhonnan csatlakozhat. Erről a nehéz feladatról kérdeztük Herendi Katát, a projekt vezetőjét.

Herendi Kata

– Az online jelenlétünkkel kapcsolatban a kulcsszó a tudatosság. A digitális eszközök óriási szerepet töltenek be az életünkben, és sokszor valóban könnyebbséget jelent, ha e-mailben vagy chaten beszélhetünk meg valamit, vagy online intézhetjük az ügyeinket. Ennek azonban ára van: a nap 24 órájában elérhetőek vagyunk, és gyakran olyan pillanatokban is egy technológiai eszköz köti le a figyelmünket, amikor nem kellene, például evés vagy beszélgetés közben – hívja fel a figyelmet Kata, aki szerint, ha végignézünk egy napunkon, sokszor azon kaphatjuk magunkat, hogy felkelés után az első mozdulatunkkal, szinte automatikusan nyúlunk az okostelefonunk vagy a számítógépünk után, és így teszünk akkor is, amikor egy pillanatra unatkozni kezdenénk, mert például várakoznunk kell, vagy éppen tömegközlekedünk. A digitális tér pedig kifejezetten arra van optimalizálva, hogy állandóan új ingerekkel, információkkal, érdekességekkel árasszon el minket, amik mindössze egyetlen kattintással elérhetők. Ezért történhet meg az is, hogy bár eredetileg csak néhány percet terveztünk eltölteni egy online felületen, esetleg az emailjeinket szerettük volna ellenőrizni, mégis hitetlenkedve nézünk fel másfél órával később, azon tűnődve, hogyan repült el ennyire az idő. Valószínűleg az történt, hogy az email fiókunk mellett átkattintottunk egy másik megnyitott ablakra is, vagy érkezett egy értesítésünk egy másik felületen, ahol találtunk egy érdekes linket, amiről eszünkbe jutott, hogy rá kell keresnünk valamire; és így tovább.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!