Sport

2017.08.25. 14:00

Sallói István zseninek tartja Dárdai Pált, akivel örömmel dolgozott a válogatottban

A Vidiben lett ismert, válogatott futballista, légióskodott Izraelben, itthon dolgozott technikai igazgatóként, ügyvezetőként, sport-igazgatóként. Közel egy éven át volt Dárdai Pál stábjának tagja, az Eb-t megelőzően.

Horog László

- Dárdai Pál szövetségi kapitányként 2015 októberében, Bukarestben mutatkozott be, a következő júniusban, Helsinkiben búcsúzott. Ön végig vele dolgozott, majd maradt Storck mellett is, a norvégok elleni, őszi pótselejtezőig. Akkor a kapitány úgy döntött, saját stábbal indul neki a páros csatának. Meglepte?

- Lehetett rá számítani. Mi-után övé volt a felelősség, azokkal akart nekivágni a pótselejtezőnek, akikben megbízott. Tőlem, Szabics Imrétől és Andrusch József kapus- edzőtől is elköszönt, a video-elemző, Késedi Gábor maradt, ám később felmondott. Dárdai munkatársai közül az erőnléti edző, Holanek Zoltán azóta is a válogatottnál dolgozik. A szövetségi kapitány arra hivatkozott, hogy a munka teljes embert kíván, aki csak a válogatottra figyel. Én akkoriban a Dunaújváros sportigazgatója voltam, mivel tizenöt éve dolgozom a profi futballban, pontosan tudtam, nem ez volt a fő ok. Bernd Storck úgy döntött, hogy másokkal képzeli el a folytatást. Amihez természetesen joga volt, hiszen ő vitte a bőrét a vásárra. Az utolsó, görögországi selejtezőt követően a kapitány azt mondta a csapat előtt, hogy őt megerősítette posztján a szövetség, a stáb tagjai is maradnak. Majd szólt, hogy a norvégok elleni meccsekre már nem kell jönnöm, meg két kollégámnak sem. Benne volt a levegőben a döntés. Felhívtam, hogy nyilván nem az a fő ok, hogy egy NB II-es klubnál sportigazgató vagyok, mondja el őszintén a döntése hátterét. Korrektül jelezte, a munkámmal nincs gondja, de másokkal képzeli el a folytatást. Ezzel nincs probléma, az ember azokkal dolgozik szívesen, akikben töretlenül bízik és akikkel jól érzi magát.

 

- Az Eb-re ön is kiutazott, a szövetség vendégeként. Nem volt hiányérzete?

- Nem. Akkor már egy év eltelt azóta, hogy a válogatottnál dolgoztam. A szövetség vezetése nagyon korrekt volt, meghívta Szabicsot is, tehát azokat, akik hozzátettek ahhoz, hogy a válogatott kijutott Franciaországba. Természetesen jó lett volna a stábban dolgozni, együtt lenni a csapattal, de annak is örültem, hogy a lelátón ott lehettem. Nagyon szerettem Dárdaival dolgozni. Ő egy ösztönös zseni, akinek elképesztő érzéke van a futballhoz. De nem csak a játékhoz, az emberekkel való bánásmódhoz is. Nem csak a futballt látja jól, az öltöző világát is ismeri, pontosan tudja, mikor mit kell mondania. Képes hatni a média képviselőire, magával ragadja a szurkolókat. Olyan egyéniség, akire odafigyelnek. Nem beszél sokat, de a mondanivalójának mindig súlya van. Futballmúltja miatt hiteles, a kommunikációja gyakorlatilag tökéletes. A labdarúgóktól annyit vár el, amennyit meg tudnak valósítani. Egyszerűen beszél, amit elmond, az befogadható, megvalósítható, nem tart egyórás taktikai értekezleteket, a lényegre tör. A futballistákhoz intézett beszédeiben nincsenek üresjáratok, mindig pontos, precíz információkat ad. Jók a megérzései, előre látja az eseményeket, az itthoni, végül Gera fejesgóljával 1-0-ra megnyert, finnek elleni meccs előtt türelemre intette a nézőket. Elmondta, nem lesz szép játék, de a végén biztosan akad egy helyzetünk, egy pontrúgás nyomán következő lehetőség, amivel megnyerhetjük a mérkőzést. Be is jött, Dárdai ezzel még hitelesebb lett a közvélemény előtt. Minden úgy történt, ahogy elmondta. A többi tétmeccsünkön is.

- Mit gondol, ha marad, másként, még jobban szerepelünk az Európa-bajnokságon?

- Nem hiszem, szerintem kihoztuk a maximumot az Eb-ből. Úgy gondolom, a Franciaországban nyújtott produkcióban hetven százalékig Dárdai is benne volt. Sőt, biztos vagyok benne, Storck kinevezése után is kommunikáltak, az Európa-bajnokságig biztosan. Ám azóta szerintem nem. Storck kinevezése logikus volt, amikor Palinak a Hertha nem engedte, hogy a válogatottat is vezesse. Az új kapitány döntései az elején kivétel nélkül ültek. A sikereket nem szabad tőle elvenni. Minden húzása bejött, még a vadak is. Kezdve Kleinheisler beválogatását, amit egyetlen magyar edző sem lépett volna meg. A norvégok elleni, hazai visszavágón Priskin kezdett, bombagólt lőtt, az Eb-n végig bízott Szalaiban, aki ezt meghálálta, miként Dzsudzsák is. Jól meccselt a tornán a csoportmeccseken, azonban a belgák ellen hibát követett el. Két csatárt hozott be 0-2-nél, túlzottan kinyíltunk, átszaladtak rajtunk. Túl nagy kockázatot vállalt, kiütöttek bennünket. Mivel egy sokkal jobb csapattal találkoztunk, akkor is kikaptunk, ha óvatosabban változtat, de kevesebb góllal megússzuk.

- Jöttek a vb-selejtezők, bár matematikai esély van, nyilván nem leszünk ott Oroszországban, a világbajnokságon. Rövidesen a letteket és a portugálokat fogadja a válogatott. Hitt a vb-szereplésben?

- Nem igazán. Nem is lenne reális. Úgy gondolom, a csoport harmadik helyének megszerzése jogos elvárás, a portugálok és a svájciak jobbak nálunk. Az Eb-re 24 együttes jutott ki, a vb-re csak 13, ami jelentős különbség. Az Eb-re a harmadik helyről kijutottunk, a világbajnokságra ebből a pozícióból nem lehet. A magyar válogatott jelentős változásokon esett át az Európa-bajnokság után, a kulcsemberek közül Juhász és Király lemondta a válogatottságot, Gera sem lesz fiatalabb. Alapemberek távoztak, voltak, akik maradtak, de közben a státuszuk változott a klubjukban. Akik tavaly tavasszal alapemberek voltak, most alig játszanak. Csoda lett volna, ha a két riválist vagy akár az egyiket meg-
előzzük.

- De az Andorra elleni vereségre ön sem számított.

- Azt a blamát senki nem gondolta. Lehet szidni a kapitányt az utóbbi hónapok eredményei miatt, de az igazsághoz hozzátartozik, nem dúskálunk nemzetközi klasszisokban. Ettől függetlenül Andorrában nyerni kellett volna. Az egyébként nem igaz, hogy a mieink nem tettek meg mindent a siker érdekében, mert küzdöttek, akartak. Úgy gondolom, tízből kilenc alkalommal mi nyernénk, viszont volt egy meccs, amikor kikaptunk. Egy-egy válogatott piaci értékét az adja, az eredményeit döntően befolyásolja, hogy játékosai közül mennyien futballoznak az öt topligában. A spanyoloknál, az olaszoknál, az angoloknál, a németeknél, a franciáknál. Tőlünk alig néhányan. Nagyon kevesen. A portugáloknál és a svájciaknál pedig szinte mindenki. Mindenki azt gondolta, Andorrát tartalékosan is megverjük, nem így történt. Megfizettük a tanulópénzt. Kiderült, a kapitány részéről nem férnek bele gesztusok a klubok részére, valahogy akkor is nyerünk, ha néhány kulcsembert nem válogat be. Peches meccs volt, nem csak a kapitány hibái vezettek a vereséghez.

- Magyar szakember is posztján maradt volna egy ilyen blama után?

- Biztosan nem, mint ahogy másik, külföldi tréner sem élte volna túl a vereséget. A helyzet speciális, ami miatt Storck megőrizhette pozícióját. Komoly hiba a szövetség részéről, hogy minden szál Storck kezében összpontosul. Tőle függ húsz vagy több ember munkája az MLSZ-ben, ő a felel válogatott szakmai munkájáért, ő a sportigazgató, felügyeli a teljes utánpótlást, mindenről dönt, egy személyben. Ez szerintem túlzás, túl nagy kockázatot jelent.

- Miben? Az Eb előtti eredmények őt igazolták.

- Nem csak az eredményekre gondolok. Az utánpótlás-igazgatói munkának az eredményeit csak hosszú évek múlva lehet megítélni. Bármi történhet, ami befolyásolhatja az utánpótlás fejlődését. Előfordulhat, hogy a válogatott nem szerepel jól, esetleg családi okok miatt a szövetségi kapitány akar távozni vagy kap egy jobb ajánlatot. Tőle függ minden, ha távozik, mindent elölről kell kezdeni építeni. Meg amúgy sem hallottam olyanról, hogy valaki mindenhez ért, az utánpótlást és a felnőtt futballt is tökéletesen átlátja. Ilyen nincs. Szerintem ez két külön embert kíván, ezért az utánpótlás sportigazgatói feladatokat mindenképpen levenném Storck válláról, hogy teljes mértékben a felnőtt válogatottra tudjon koncentrálni.

- Nemrég arra utalt, érdemes lenne magyar szövetségi kapitányt alkalmazni.

- Ez momentán nem aktuális, hiszen van szakvezetőnk. Dárdai kinevezése telitalálat volt. Úgy gondolom, olyan trénert lenne érdemes majdan szerződtetni, ha Storck távozik, aki ismeri a nyugati világot, külföldön tanulta a szakmát, akár így is gondolkodik, de magyar. Szabics Imre megoldás lehetne kapitányként, jól látja a futballt, ugyanez elmondható Lőw Zsoltról, illetve a Diósgyőrben bizonyító Bódog Tamással kapcsolatban is. Mindannyian hosszú éveket töltöttek a Bundesligában, a világ egyik legerősebb bajnokságában. Ugyanúgy, mint Dárdai. Én amúgy az itthon dolgozó magyar szakemberekről is jó véleménnyel vagyok, kimondottan szerettem dolgozni Csank Jánossal, Mészöly Gézával és Csertői Auréllal. Mindannyian értenek a szakmához.

- Mit gondol, az utóbbi másfél évben fejlődött a futballunk?

- Nehéz megítélni. A válogatott és a kupacsapatok eredményei az Eb óta nem javultak, a bajnokság színvonala igen. Ami annak köszönhető, hogy több a pénz a fociban, a játékosok nem akarnak külföldre menni, meggondolják, hogy váltanak vagy sem. A több pénz miatt jobb külföldiek jönnek, ez magával hozza a színvonal emelkedését.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!