2009.06.05. 06:40
Romaügy: újabb robbanás fenyeget?
Székesfehérvár - Kállai Ernő, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa tegnap kisebbségi vezetőkkel tárgyalt, miközben tíz munkatársa a megyét járta. Tájékozódtak.
- Mire gondol?
- A megye furcsa, de nyilvánvaló módon két részre szakadt: van egy északi régió, ahol főként német közösségek élnek, de tőlük is érkeznek hírek problémákról, különösen belső vitákkal kapcsolatban. Délen a roma közösségek gondjait tapasztaljuk az utóbbi időben. Romaügy az is, hogy a Fehérvár környéki településeken megszűnő általános iskolákból a tanulók bekerülnek a megyeszékhelyre, s úgy tűnik, finomítani kell a beiskolázáshoz kapcsolódó programokon: előre láthatóan komoly szegregációs problémákkal kell szembenézni a városban, ha az iskolákban nem egyenletesen osztják el az érkező roma gyerekeket.
- Ne csak a cigányságról beszéljünk: másutt többnyire milyen bajok vannak?
- Valószínűleg az ország felfokozott társadalmi, politikai állapota miatt a kisebbségi közösségeken belül is akad ellentét. Tapasztaljuk ezt a német, de például a görög közösségen belül is. Szerettünk volna ellátogatni Beloianniszba, de a szervezés során olyan belső feszültséget tapasztaltunk a kisebbségi önkormányzat, illetve a polgármesteri hivatal között, hogy ezt kiiktattuk a programból.
- Ami lappang, abból baj lehet. Mégis, mikor?
- Ez csak egy jóslat. A megyére mindig az volt a jellemző, hogy sokáig nem voltak nagy ügyek, aztán ha hirtelen valami kirobbant, mint Zámolyon vagy Pátkán, akkor mindjárt országos jelentőségű kellemetlenség lett belőle. Ezért kellene minél hamarabb foglalkozni a felszín alatt rejlő kérdésekkel, nem kivárni, amíg sokkal nagyobb baj lesz.
- A kisebbségek helyzete szorosan összefügg a társadalom helyzetével...
- ...Mert nem lehet elvonatkoztatni. Zaklatott állapotú társadalomban élünk. A politika mintha sok tekintetben mindent zárójelbe tenne, pedig az embereknek a nagypolitikán túl is élniük kell ebben az országban, akár kisebbségi, akár többségi közösségben. Nagyon várom már azt, hogy elnyugodjon a politikai vita, s aztán csendesebb környezetben tudjuk a kisebbségi ügyeket tárgyalni.
- Milyen fontosabb mulasztások terhelik kisebbségi ügyekben az Országgyűlést?
- Nem volt előrelépés a kisebbségek parlamenti képviseletének ügyében, de sok olyan ügyben sem, amely nem érdekelte az ország nagy nyilvánosságát. Ám sikerült az intézmények átvételével kapcsolatos problémákat békés keretek között megoldani, ilyen volt például a szekszárdi német színház ügye.
- Mit vár az új összetételű brüsszeli parlamenttől? Mi a dolguk?
- Nálunk ami kisebbségi kérdés, az elsősorban romákat érint, amíg az unióban ott a bevándorlás vagy a határon túli magyarok ügye. Nagyon sok olyan probléma van, amivel, ha a képviselők komolyan akarnak foglalkozni, összetett és komoly munkával kell felerősíteni a kisebbségek helyzete iránti érzékenységet egész Európában.