2011.02.25. 06:14
Lopás az árban - száz millió eurók tűnnek el a szállítmányozás során
FMH - Évente több száz millió euró értékben tűnnek el, sérülnek meg szállítmányok Európa, a Közel-Kelet és Afrika útjain. Sok cég kénytelen a lopásokat is bekalkulálni az áraiba.
A régióból évente csaknem négyezer, szállítmányozással kapcsolatos incidenst regisztrálnak a szakmai szervezetek, és a bűncselekmények száma egyre nő - nyilatkozta Muray Melinda, a Sectran Kft. ügyvezető igazgatója. Elmondása szerint a leggyengébb láncszem mindig A és B pont között van, a szállítmányozási útvonalak az ellátási lánc legsérülékenyebb részei. A szárazföldi fuvarozás érthető módon amúgy is veszélyes: rossz időjárás, közlekedési dugók, balesetek, útzárak, defektek és műszaki meghibásodások nehezíthetik az áru útját. Számolni kell más fenyegetésekkel is, a legtöbb lopás, rablás, megmagyarázhatatlan hiány és veszteség rizikója az ellátási lánc eme szakaszában a legnagyobb. A szállítmányozással kapcsolatos bűncselekmények veszteséget jelentenek a gyártók és logisztikai cégek számára. Muray Melinda szerint vannak kockázati tényezők, de egy nagyvállalat igyekszik megtenni minden tőle telhetőt azért, hogy minimalizálja a veszteséget. A szakértő szerint a lopások száma csökkenthető a sofőrök minősítésével és az általuk nyújtott teljesítmény felügyeletével.
Ugrin Botond, az OS Security Kft. biztonságtechnikai vezetője szerint akár 90 százalékkal is csökkentheti a visszaélések számát egy 24 órás operátori felügyelettel bíró on-line monitoring rendszer.
- Hazánk, mint az unió tagja is érintett a témában, Magyarországon fontos szállítmányozási tranzitútvonalak haladnak át. Több nagyvállalat üzemeltet gyártóbázisokat az országban. A Szállítmányozott Vagyontárgyak Védszövetsége létrehozott egy logisztikai bűntérképet, ami segítséget nyújthat a szállítmányozással kapcsolatos bűnözés visszaszorításában.
Ugrin Botond szerint a bűnözők válogatás nélkül lopnak, amit csak szállítani lehet közúton, különbségek az áru értékéből és az áru értékesíthetőségéből adódnak. Szórakoztató elektronika, étel- és italáru, fémek, ruházati termékek mellett gyógyszerek, gyógyászati eszközök is a rablók célpontjaivá váltak. Sok a szállítmányozásra szakosodott bűnözői csoport, tagjai a kamionokról eltulajdonított árut nemzetközi hálózatok segítségével értékesítik.