Japán - Négyesről ötösre emelték a baleset súlyosságának szintjét (frissülő hír)

FMH - Még hetekbe telhet, míg sikerül lehűteni a fukusimai atomerőmű reaktorait, s ezzel ellenőrzés alá vonni a létesítményt - jelentette ki Gregory Jaczko, az amerikai Nukleáris Szabályozási Bizottság (NRC) vezetője.

MTI

 

Emeltek a veszélyhelyzet súlyosságának szintjén

Négyesről ötösre emelte a Fukusima-1 atomerőműben történt baleset súlyosságának szintjét pénteken a japán Nukleáris és Ipari Biztonsági Ügynökség (NISA) a nukleáris veszélyhelyzetek minősítésére szolgáló hétfokú nemzetközi skálán.
A négyes fokozattal az olyan baleseteket jelölik, amelyeknek helyi következményei vannak, az ötös fokozatot az ennél kiterjedtebb következményekkel járó esetetekre alkalmazzák. Ötös besorolású volt az amerikai Three Mile Island-i atomerőműben 1979-ben történt baleset is, amikor hűtési probléma miatt a reaktorban levő fűtőelemek körülbelül egyharmada megolvadt. 
Amano Jukija, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) vezetője közölte: az általa vezetett szervezet péntek estétől kezdve mérni fogja a sugárzás szintjét Tokióban, hogy megnyugtassák a lakosságot.

A NAÜ igazgatója szerint rendkívül súlyos baleset történt

Rendkívül súlyos és komoly baleset történt - jelentette ki pénteken Amano Jukija, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) vezetője Tokióban.
A főigazgató hozzátette: olyan baleset történt, amelynek következményeit nem egyedül Japánnak, hanem vele együttműködve az egész emberiségnek, és természetesen a katasztrófa sújtotta térségben élőknek kell felszámolniuk. 
Hangoztatta: most versenyt futnak az idővel, hogy lehűtsék a fűtőelemeket. Hozzátette, hogy a sugárzástól tartva nem megy el a Fukusima-1 atomerőműbe, csupán megközelíti a helyszínt.

 A NAÜ több konkrét információt kért a helyzetről



A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) vezetője arra kérte pénteken Tokióban Kan Naoto japán miniszterelnököt, hogy országa adjon az eddigieknél több konkrét információt a Fukusima-1 atomerőmű reaktorainak állapotáról.
Amano Jukija erről a japán miniszterelnöki hivatalban tartott sajtóértekezletén beszélt. A főigazgató nem sokkal korábban érkezett meg a szigetországba. 
A japán hatóságok közölték, hogy vízágyúkkal kezdték hűteni a 3. számú reaktor fűtőrudait, nehogy leolvadjanak. A japán védelmi erők, vagyis a hadsereg legalább hét, vízágyúval felszerelt kamionját vetették be a feladatra. Az illetékesek korábban bejelentették: pénteken nem folyamodnak ahhoz a módszerhez, amelyet az előző nap kipróbáltak, azaz hogy helikopterekről zúdítsanak vizet a reaktorokra. Ennek okát nem közölték, de a tévécsatornák képsorai szerint a víz nagy része mellément. 
Az erőmű üzemeltetője közölte: nem volna lehetetlen betonszarkofágot építeni a reaktorok köré, de egyelőre hűtésűk a legfontosabb. 
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az erőműből kiáramló radioaktív anyagok mennyisége egyelőre korlátozott, és nem jelent közvetlen veszélyt az emberek egészségére nézve. Bizonyítható, hogy a reaktorok közvetlen környezetén kívülre egyelőre nem kerül szennyeződés - mondta Michael O,Leary, a szervezet kínai intézetének vezetője pekingi sajtóértekezletén.
Egy perces csenddel emlékezett a japáni katasztrófa áldozataira pénteken több száz lakos egy fogadóközpontban, Jamada városában, ahol ideiglenesen elszállásolják őket, mert elvesztették otthonukat. A tiszteletadást pontosan arra a percre időzítették, amikor a földrengés egy héttel korábban történt.

 

 

Hetekbe telhet, míg lehűtik a reaktorokat

Még hetekbe telhet, míg sikerül lehűteni a fukusimai atomerőmű reaktorait, s ezzel ellenőrzés alá vonni a létesítményt - jelentette ki Gregory Jaczko, az amerikai Nukleáris Szabályozási Bizottság (NRC) vezetője.
A Fukusima-1 erőműben három reaktornál is a fűtőrudak legalább részlegesen összeolvadtak - állítják szakértők. Azonban japán és amerikai illetékesek egyetértenek abban: ennél is nagyobb veszélyt jelentenek azok a pihentető medencék, amelyekben a használt fűtőrudakat tárolják. Ha ezeket nem borítja víz, a rudak felmelegednek és radioaktív részecskéket bocsátanak a levegőbe. Márpedig legalább az egyik ilyen medencében, a hármas reaktornál a vízszint veszélyesen alacsony. "A hármas egységgel kapcsolatos munka a legfőbb prioritásunk" - mondta pénteken Edano Jukio kormányszóvivő. 
Pénteken megérkezett Japánba Amano Jukija,  a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezetője, aki egyelőre csak annyit közölt: a fukusimai történéseket rendkívül súlyos balesetnek tartják.  
A kettes reaktor épületéből pénteken füst szivárgott: ennek okát nem tudják. Az illetékesek egyébként bejelentették: pénteken nem folyamodnak ahhoz a módszerhez, amelyet az előző nap kipróbáltak, azaz hogy helikopterekről zúdítsanak vizet a reaktorokra. Ennek okát nem közölték, de a tévécsatornák képsorai szerint a víz nagy része mellément. 
Az erőmű technikusai továbbra is azon dolgoznak, hogy áramot vezessenek a reaktorokhoz, s így beindíthassák a vízellátásban (s így a hűtésben) kulcsszerepet játszó szivattyúkat. Pénteken kettő, szombaton pedig másik két reaktornál akarják helyreállítani az áramszolgáltatást. Azt azonban egyelőre nem tudni, hogy a múlt pénteki földrengés, illetve az azóta történt erőművi robbanások nem tették-e tönkre a szivattyúkat. 
Eközben a japán rendőrség újabb adatsort hozott nyilvánosságra a földrengés, illetve az azt követő cunami áldozatairól. Eszerint legalább 6405-en haltak meg, míg az eltűntek száma 10 ezer 259.

 

OLDALTÖRÉS: Megelőzhető lett volna a japán atomkatasztrófa?

 

 

 

Megelőzhető lett volna a japán atomkatasztrófa?

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!