2011.06.17. 04:28
A város újabb ékköve: harangtorony épül a Hiemer-háznál
Székesfehérvár - A nehezén már túl vannak a Hiemer-ház utolsó ütemét felújítók. Úgy tűnik, nincs olyan hátráltató körülmény, ami akadályozná az augusztus közepi átadást.
A Hiemer-Font-Caraffa épületegyüttes felújításának harmadik, befejező ütemét idén januárban a tartószerkezetek megerősítésével kezdte meg a munkát elnyerő Reneszánsz Kőfaragó Zrt. Azóta fél év telt el, s mostanra a járókelők számára is látható változások zajlottak le az épületen, például elkészült (kilencven százalékban) a homlokzati festés. Mint Guti Péter, a felújítást koordináló Városfejlesztési Nonprofit Kft. ügyvezetője lapunk kérdésére elmondta, a nehezén túl vannak, jelenleg már a belső vakolás zajlik a helyiségekben, ezzel párhuzamosan a restaurátorok is dolgoznak. A rekonstrukció elmúlt öt hónapjában nem merült fel olyan nehezítő körülmény, ami miatt az augusztus közepére tervezett átadás ne lenne tartható. Guti Péter érdekességként megjegyezte, visszaépítik az Oskola és a Goldzicher utca sarka felé eső részen egykor állt harangtornyot.
Mezey Alice művészettörténész, műemlékes kutató szerint a mostani helyreállítás feladata nem kisebb, mint az ország egyik legfontosabb középkori központjában a jelenlegi ismereteink szerint legépebben megmaradt, a török kort is túlélő gótikus kereskedőház maradványainak megőrzése, hiteles bemutatása. Itt egyébként étterem működhet majd. Az egykor kéthajós, középső pillérsorra és kőhevederekre támaszkodó impozáns gótikus terem a kereskedőház földszinti raktár- és eladótere lehetett. Hasonló típusú és funkciójú épületek a középkori német városokban találhatók. Az emeleti középkori lakószint sajnos hamar elpusztult. A ház korai barokk átépítései Cheverelle tábornok, majd özvegye idején történtek, de a falak a később kórházzá, városi plébániává, végül iskolává alakítás nyomait is őrzik. Ez utóbbi időszakokban létezett a most újjáépítendő harangtorony is!
Az Oskola utca felé eső szárnyban kap majd helyet három szinten a Megyeház utcából ide költöző Babamúzeum. A múzeumi kiállítótér egyik érdekessége lesz, hogy restaurálva újra láthatók lesznek a barokk korban épült, földszinti boltozott üzlethelyiségekben feltárt klasszicista díszítőfestések.
A ház sajtótermét Boross Mihályról nevezték el minap, aki az 1848-49-es forradalom jelentős megyei politikusa volt. Fehérváron 1843-ban telepedett le, s 1848-ban a város 19 ügyvédjének egyikeként a közgyűlés tagjává választották. Márciusban politikai röpiratokat írt. Májusban táblabíróvá választották, később a vésztörvényszék elnöke lett. Több regényt írt és számos városi, országos lapnak tudósított, majd kiadói tevékenysége is jelentőssé vált. Sárbogárdon halt meg 1899-ben.