2011.09.27. 18:20
Drága mulatság a vaklárma
Dunaújváros - Néha éppen a legfontosabb információkat nem tudjuk megadni, ha riasztjuk a mentőket és a tűzoltókat.
Fülsiketítő szirénázás törte meg hétfőn délután a város csendjét: a dunaújvárosi mentőállomásról egy rohamkocsi és két mentőautó, a hivatásos önkormányzati tűzoltóságról az egyes és kettes jelzésű egység, valamint a gyorsbeavatkozó gépjármű is a 6-os főút felé, Kulcs irányába rohant. A DH úgy tudja: az egyik szemtanú azzal telefonált be az ügyeletre, hogy kisbuszba szorult, életveszélyesen megsérült gyerekeket lát a helyszínen. Mint később kiderült, ekkora baj szerencsére nem történt Kulcsnál, ám a három mentő és a három tűzoltó autó ekkor már a helyszínen volt.
Az önkormányzati tűzoltóság parancsnoka azt mondja:, nem ritkák az olyan esetek, amikor valaki rosszul mér fel egy szituációt:
- Előfordult például, hogy egy lakásból füstött látott szállni a bejelentő, és riasztott minket. Kiderült, szó sincs tűzről. A lakásban parkettát csiszoltak, a csiszológép által felvert port vélték füstnek - mondta Varga Ernő.
A nem szándékos avagy téves jelzéstől a jogszabály élesen elkülöníti a szándékos megtévesztést, a vakriasztást:
- Utóbbi esetben valójában arról van szó, a bejelentő jó tréfának véli, ha tesztelheti a tűzoltókat, hány perc alatt érnek ki a helyszínre. Az ilyen mókamesterek annak már kevésbé szoktak örülni, amikor rájuk terheljük a kivonulás teljes költségét. A riasztáshoz igénybe vett autó üzemeltetési díján felül ki kell fizetnie a vonuló tűzoltóknak járó pénzt is. Ez már a városon belül is több tízezer forintos tételt jelent, nem is beszélve arról, ha vidékre szól a vakriasztás.
A rendvédelmi szerveknek megvannak az eszközeik, hogy beazonosítsák a hívó felet, kár kockáztatni.
- Pár éve néhány hallgató szándékosan megbabrálta az egyik főiskolai tűzjelző-berendezést, és az beriasztott. Kivonultunk a helyszínre. Az egyik hallgató végül elismerte, hogy ő okozta a galibát. Kőkeményen behajtottuk rajta a kivonulás költségét - hangsúlyozta Varga Ernő.