2011.09.19. 07:32
Elhagyott autók - egyre több a pár éves, forgalomból kivont jármű
FMH - Amíg néhány éve szinte kivétel nélkül lepukkant autókat kellett a parkolókból elszállítania a városgondnokságnak, mostanában egyre több az adóhatóság által kivont, alig néhány éves jármű.
Oldalról egészen megkíméltnek tűnik az öt-hat éves Volkswagen, amiről közelebb érve aztán kiderül, több helyen is törött. A kocsi a lakók bejelentése alapján közel egy éve pihenhet ugyanabban a parkolóban, láthatóan üzemképtelen, mert a gumik leeresztve, a másik oldalon pedig a légzsák is kinyílt...
Székesfehérváron nem ez az egyetlen autó, ami hosszú idő óta parkol egy helyen. A parkolás önmagában nem lenne gond, hiszen a többi között ezért is fizetjük például a lóerőadót, ám amikor egy autónak hosszabb ideje lejárt a műszakija, és szemmel láthatóan mozgásképtelen, a lakóknak egy idő után bántja a szemét, hiszen az amúgy is kevés parkolóhelyet foglalja. Ilyenkor telefonálnak a városgondnokságnak vagy a közterület-felügyeletnek, a törvény szerint harminc napig bármelyik parkolóban ott lehet hagyni az autót, így a bejelentést követően az első az, hogy az illetékesek kimennek a megjelölt helyszínre, felveszik az adatokat. Aztán, ha letelik az egy hónap, és a kocsi meg sem mozdult, akkor - ha van rajta rendszám - levelet küldenek a tulajdonosnak, hogy tizenöt napon belül gondoskodjon az elszállításról. Ha ez sem történik meg, kitűzik az elszállítás időpontját, s ezt az autóra ragasztott piros papíron jelzik is. Hasonlóan járnak el a rendszám nélküli roncsok esetében is: ez esetben érthetően csak az autón hagyott figyelmeztetéssel tudnak élni.
- Amíg évekkel korábban szinte kivétel nélkül öreg, lepukkant autókat kellett elszállítanunk, addig mostanában egyre több az olyan, alig néhány éves autó, amit valamilyen okból - például adóhatósági eljárás miatt - kivontak a forgalomból. Ugyancsak sok az olyan autó, amit a lejárt műszaki vizsgát követően hagynak el tulajdonosaik valamelyik parkolóban, mert a kocsi vizsgára alkalmas állapotba történő hozása nagyon drága lenne - mondja Balogh Margit, a városgondnokság munkatársa. A legtöbb bejelentés természetesen a panelházas övezetekből érkezik, ahol kevés a parkoló, itt a lakóknak hamar feltűnik, ha egy kocsit nem használnak. Vannak olyan túlbuzgó bejelentők is, akik már egy hét után szólnak, hogy ez az autó gyanúsan régóta áll itt egy helyben, aztán a helyszínen kiderül, hogy a kocsit igenis használja a tulajdonosa.
A városgondnokság idén egyébként már négy alkalommal szervezett roncsautó-szállítást: közel 120 autóra ragasztottak felszólító piros címkét, hogy a tulajdonos gondoskodjon az elszállításról, s így végül úgy harminc kocsit kellett az évek óta szokásos telephelyre elvontatni. A tárolásért és a vontatásért - amennyiben a négykerekűt mégis szeretné visszakapni - fizetnie kell a tulajdonosnak, ennek ellenére elég sokan élnek ezzel a lehetőséggel. Hatvan napi tárolás után egyébként értékesíthető a roncs, ebből általában nem túl sok pénz jön be, a legtöbbször jóval kevesebb, mint amennyibe az egész procedúra került...