2011.09.13. 05:13
Tanulósarok, előrelátóan
Székesfehérvár - Ilyenkor, az iskolakezdés idején a legtöbb családban sok a kiadás. Az is könnyen kiderülhet, hogy a régi asztal már nem felel meg a nagyobbacska kamasz igényeinek.
Hogyan, milyen szempontok alapján rendezzük be a tanulósarkot?- kérdeztük Kiss Edith lakberendezőt, a Karrier Kft. marketingigazgatóját.
- Nem tartom praktikusnak, amikor az iskolát kezdő gyerekeknek nagyon kicsi (90x45 centiméteres) íróasztalokat szereznek be a szülők. Az a tapasztalatom, hogy ezek - bár tetszetősek, kis helyet foglalnak - hosszú távra nem jók: másfél év múlva egyszerűen kinövik a gyerekek. Ennél előrelátóbban kell berendezni a tanulósarkot: egy 120x70 centiméteres asztal mindenképpen kell. Amellett már kényelmesen elfér a gyerek: kiteheti a nagyobb alakú füzeteket, és később ha nagyobb lesz a laptopot is ott használhatja. Fontos, hogy legyen fiók is a diák mellett, és praktikusnak tartom, ha az íróasztal fölé egy masszív - hátfallal is ellátott -, nyitott polc is kerül. Lehetőleg akkora legyen, amelyen a nagyalakú füzeteket, álló dossziékat, tankönyveket egyaránt tárolhatja. Jó megoldás, ha a polc és az íróasztal közé egy parafatáblát építenek be. Erre tűzhetők rá az órarend, az üzenetek vagy az emlékeztető cédulák, amelyek a teendőkre figyelmeztetnek.
Kiss Edith szerint akkor praktikus a tanulósarok berendezése, ha jól áttekinthető, ha az íróasztalnál ülő diák egy mozdulattal leveheti a naponta használatos könyveket, füzeteket a nyitott polcról, ahol mindennek megvan a maga helye. Ez rendre is szoktat. A lakberendező a dolgozó- és tanulósarkokkal kapcsolatban elárulja: divatosak a duplungolt kialakítású, vastagabb, masszívabb hatású bútorok. Elterjedtek az íróasztalok és a hozzájuk tartozó komódok kialakításánál a nyomásra nyíló és záródó ajtók: ez az úgynevezett push open (nyomd és nyisd) rendszer. A speciális pántokkal ellátott ajtókon nincs fogantyú: ettől letisztultabbá válik a bútor formája, szinte belesimul a környzetbe...
. Persze, a masszívabb, nagyobb, esetleg komóddal is kiegészített dolgozósarkokat inkább a gimnazistáknak, egyetemistáknak ajánlom. Azért is, mert a fiatalok manapság szívesen néznek filmeket is a számítógépen, így szeretik, ha elfér egy nagyobb képernyő is az asztalon... Egy-egy családban előfordul, hogy - ha kevés a hely, és a gyerek már gimnazista vagy egyetemista - célszerűnek találják a komolyabb, nagyobb családi dolgozósarok kialakítását. Ide a szülők is leülhetnek időnként: itt intézhetik a levelezésüket és más, papírmunkával járó ügyeiket.
Az íróasztalhoz persze, kényelmes szék is kell:
- Én a teleszkópos, gázrugós, kényelmes forgószéket már a kisdiákoknak is javaslom - monda Kiss Edith. - Legfeljebb nem kell hozzá karfa, mert a kicsiknek magasabbra kell állítani a széket: ha a széken karfa van, nem tud jól becsúszni az íróasztal alá. Egy minőségi forgószék hosszú életű. S ha kell, utólag, akár öt év múlva is beszerezhetünk hozzá egy karfát...