2012.01.24. 05:37
Népszerű a tartalékos rendszer: egy hónap alatt közel négyezer regisztrált
Budapest, Székesfehérvár - A tartalékos rendszer fejlesztése a kormányváltással elkezdődött, ma már kétezer védelmi tartalékos végzi a kijelölt objektumok őrzés-védelmét. De ez csak az egyik forma.
- Januártól műveleti tartalékosokkal növeljük a létszámot - mondta Vanyur Tibor ezredes, a Magyar Honvédség Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság parancsnoka. Szerinte ez a szolgálati forma leginkább azoknak kedvező, akik érdeklődnek a honvédelem iránt, de nem akarják elkötelezni magukat úgy, mint a hivatásosok, vagy a szerződésesek. Az idő nagy részében ez rendelkezésre állást jelent, de a honvédség igényeinek megfelelően tényleges szolgálatra három évente hat hónapra hívható be a tartalékos. Ez az érintett beleegyezésével meghosszabbítható.
A védelmi és a műveleti tartalékosok számára a 18. betöltött életév a követelmény, a szolgálatteljesítés vége pedig az öregségi nyugdíjkorhatár. De egészségügyi alkalmasságra is szükség van.
- A műveleti tartalékosokról a hadkiegészítő központok ideiglenes állományjegyzéket állítanak össze - folytatta az ezredes. - Ehhez háziorvosi igazolás, negatív tüdőszűrő-lelet kell, amely csapatorvosi vizsgálattal, majd a végleges beosztásba kerüléshez részletes orvosi vizsgálattal egészül ki. Lesznek pszichológiai tesztek és fizikai felmérések, kérünk feddhetetlenségi igazolást is. Nyolc hónapra kötjük meg a szerződést hat hónap próbaidővel. Ez idő alatt tervezzük meg a katonai szervezetnél rendszeresített beosztást. A szerződést ez alapján módosítjuk, vagy felbontjuk.
A hétköznapokban a tartalékos élheti a szokásos életét, tanul, vagy dolgozik. Évente egyszer rendelkezésre állási díjat kap, ami a mindenkori havi minimálbér fele (kb. 50 ezer forint). A behívás paranccsal történik: megelőző védelmi helyzetben, rendkívüli állapot esetén. De behívhatóak kiképzésre is: az első évben 25, a további években 15 napra. Ezen túl lenne a tényleges szolgálat a már említett három évente hat hónappal, de létezik olyan szándék, hogy évente két hónapnyi lenne ez az idő. Mindez persze függ a katonai szervezetek igényeitől, és a végrehajtandó feladatoktól.
Vanyur Tibor ezredes jól tudja, hogy céljaik eléréséhez együtt kell működniük a tartalékos munkáltatójával is.
- Ez annak a hadkiegészítőnek a feladata, amely a katonai szervezetek igényei szerint végrehajtja majd a behívást. A minősített időszakban nincs mese, akkor jönni kell... De a kiképzés, vagy a tényleges szolgálat idejét egyeztetjük, és 90 nappal korábban értesítjük az érintettetek. Ha nem jó az időpont, lehet kérni átütemezést. A munkáltató hozzáállásától függ a munkáltatói kompenzáció mértéke. Azokban az esetekben, ha a tartalékos nem a közszférában, hanem más helyen dolgozik, jár a pénz.
Lehet tehát gondolkodni.
- Még nem telt el egy hónap sem, és közel járunk a négyezer regisztrálthoz. Elsősorban volt katonákat várunk, de jöhet bárki, aki ezt a szolgálatot vállalja. A megyében eddig közel háromszázan jelentkeztek, s ezzel Fejér is a "zászlóshajók" közé tartozik.