2012.02.13. 17:06
Több száz családot raktak tehervagonra
Mór - A móri svábok kitelepítésére emlékeztek hétfőn a kisvárosban. A Lamberg-kastélyban február 16-ig még megtekinthető az a kiállítás, amely a Duna-menti németség történetéről szól.
A móri Millenumi parkban található a kitelepítési emlékmű. Itt rendezett hétfőn megemlékezést és koszorúzást a német kisebbségi önkormányzat. Az ünnepség szónoka Erdei Ferenc, a kisebbségi önkormányzat elnöke volt, aki rendhagyó módon németül beszélt, és szavait nem tolmácsolták a maroknyi megemlékező számára. Fejér megyében a németek kitelepítése 1946-ban, a váli medencében kezdődött, Mórról pedig 1948. februárjában indultak meg Németország szovjet megszállási övezete felé az emberekkel zsúfolt vagonok. Elsősorban az 1941-es népszámláskor magukat németnek vallókat, a Volksbund és a Waffen SS tagjait telepítették ki. Móron a kitelepítés legfőbb oka az volt, hogy kellett a hely azoknak a Felvidékről kiebrudalt magyaroknak, akik a csehszlovák és a magyar állam között kötött lakosságcsere egyezmény miatt kényszerültek elhagyni otthonukat - tűnt ki Erdei Ferenc szavaiból. A németek kitelepítése miatt többen tiltakoztak, így felemelte szavát például Svoy Lajos fehérvári megyéspüspök is. Mórról összesen 436 családot, 1349 személyt telepítettek ki. A településen a vagyonelkobzás 525 házat és 5397 kataszteri hold földet érintett. A megyében 10 ezer 628-ra rúgott a kitelepített németek száma.
A Duna-menti németek történetéről egyébként vándorkiállítás is megtekinthető a Lamberg-kastélyban. Az anyag az ulmi Duna-menti Németek Központi Múzeumából érkezett, és több, színes tablón vázolja fel a török idők után a Magyar Királyság területére betelepített németség történetét. A február 16-ig megtekinthető kiállítás tablóinak német nyelvű szövege magyar fordításban is olvasható. A tárlatot a művelődési intézmény különösképp ajánlja a diákok figyelmébe.