2012.03.14. 11:26
Ítélet született a pátkai perben: emberölés kísérlete helyett garázdaság
Székesfehérvár - A vádtól eltérően nem különös kegyetlenséggel, több emberen elkövetett emberölés bűntettének kísérlete, hanem csoportosan elkövetett, a köznyugalmat súlyosan megzavaró garázdaság miatt ítélte el a pátkai Molotov-koktélos ügy három vádlottját a Székesfehérvári Törvényszék. A negyedrendű vádlottat, R. Gábort bizonyítottság hiánya miatt felmentette a vád alól Édl Gabriella bíró tanácsa.
Az első rendű vádlott, M. László egy év tíz hónap, a másodrendű M. Károly egy év nyolc hónap, a harmadrendű vádlott, N. Balázs ugyancsak egy év nyolc hónap börtönbüntetést kapott, és két évre eltiltották őket a közügyektől. Az előzetes letartóztatás és a háziőrizet beszámításával mindhárman letöltötték már a szabadságvesztést.
Mint arról beszámoltunk, 2008. június 2-án a vádlottak úgy döntöttek, hogy ráijesztenek néhány romára, miután az M. testvéreknek nézeteltérésük támadt velük, illetve a polgárőröket és elsőrendű vádlottat korábban érték már inzultusok, fenyegetések. A negyedrendű vádlott javaslatára Molotov-koktélokat készítettek, amelyeket azonban nem ők, hanem hanem három, azóta is ismeretlen személy dobott az Árpád utca három házára. A Molotov-koktélok nem okoztak komolyabb károkat, és a szakértők szerint arra is alkalmatlanok voltak, hogy közveszélyt okozzanak. M. László, M. Károly és N. Balázs az eljárás során beismerték, hogy ők készítették a Molotov koktélokat, de egyöntetűen azt vallották, hogy csupán ijesztésnek szánták, és tagadták, hogy ők dobták volna a házakra az üvegeket. A negyedrendű vádlott tagadta bűnösségét.
A Fejér Megyei Főügyészség 2009. január 26-án emelt vádat, amelyet a Székesfehérvári Nyomozó Ügyészség 2011. február 17-én módosított: R. Gábort társtettesként, különös kegyetlenséggel, több emberen elkövetett emberölés bűntettének kísérletével, míg a másik három vádlottat ugyanezen bűncselekménnyel, bűnsegédként vádolta meg. A bíróság a vádtól eltérően tulajdonképpen a vádlottak védekezését fogadta el, és garázdaságban találta őket bűnösnek. R. Gábort pedig bizonyítottság hiányában felmentette. Az ítélet nem jogerős, az ügyész téves minősítés és súlyosbítás miatt fellebezett. Az első, másod és negyedrendű vádlott elfogadta az ítéletet, N. Balázs 3 nap gondolkodási időt kért.