2020.09.21. 10:32
Mégis mehet a TikTok? Követhetetlen változások
Per pillanat úgy néz ki, ha két amerikai cég csinálja Amerikában, akkor maradhat.
TvBoy olasz street art művész „Smart Love” nevű falfestménye egy milánói utcán. Hszi Csin-ping egy iPhone-t tart, míg ölti a Huawei okostelefonjával fogó Donald Trumpot.
Forrás: AFP
Fotó: AFP
Pénteki hír volt, hogy Washington vasárnaptól betiltja a TikTok és a WeChat letöltését. Aztán tegnap kiderült, hogy Trump elnök közölte, támogatja a videomegosztó alkalmazás egyesült államokbeli működését ezután is lehetővé tevő elvi megállapodást, amelyet
az Oracle és a Walmart amerikai cég kötött meg újabban a kínai tulajdonossal, a Bytedance-szel.
Az Oracle üzletbe lépésről eddig is terjedtek híresztelések, a Wallmart felbukkanása azonban igazi meglepetés. Mindkét cégnek ismeretlen az a közeg, amelyben a videomegosztó TikTok pillanatok alatt olyan hihetetlenül népszerű lett. Az Oracle üzleti szoftvereket gyárt, a Wallmart pedig hipermarketeket üzemeltet, a világ legnagyobb kiskereskedelmi vállalataként.
Az elnök bejelentését követően az amerikai kereskedelmi minisztérium közölte, hogy szeptember 27-éig felfüggeszti azt a pénteken kiadott rendeletet, amelyben vasárnapi hatállyal megtiltotta az Egyesült Államokon belül a TikTok letöltését az Apple és a Google alkalmazás-áruházaiból.
A betiltást a tárca a következővel indokolta: „a Kínai Kommunista Párt nyilvánvalóvá tette, hogy módjában, illetve szándékában is áll felhasználni az alkalmazást az Egyesült Államok nemzetbiztonságának, külpolitikájának és gazdaságának veszélyeztetésére”.
Mintegy 100 millió amerikai használja a TikTokot, a világon pedig 2,2 milliárd felhasználója van. Egy tájékozott forrás szerint a haladék lehetőséget ad a három cégnek arra, hogy véglegesítsék megállapodásukat egy olyan társaság létrehozásáról, amely irányítaná a videomegosztó egyesült államokbeli működését Washington aggályainak orvoslásával. Ennek
az elnöki tiltás nyomán létrejövő cégnek TikTok Global lesz a neve.
Trump azt mondta újságíróknak a washingtoni Fehér Házban: az Oracle és a Walmart teljesen az ellenőrzése alatt fogja tartani a TikTok Global működését, a biztonság százszázalékos lesz, és a vállalkozás 25 ezer amerikainak fog munkát adni Texas államban.
A kínai állam még nem hagyta jóvá a megállapodást – jegyezte meg a Reuters.
Egy lendülettel egy kaliforniai bíró is felfüggesztette az amerikai kormány döntését a WeChat betiltásáról.
Az amerikai kereskedelmi minisztérium nemzetbiztonsági okokra hivatkozva szintén pénteken jelentette be az Egyesült Államokban 19 millió felhasználóval rendelkező WeChat kínai üzenetküldő szolgáltatás letöltésének betiltását. A rendelkezés vasárnap, helyi idő szerint éjjel 11 óra 59 perckor lépne érvénybe. Laurel Beeler bírónő átmeneti időre szóló döntése a felfüggesztésről vasárnaptól érvényes.
A bírónő döntését a WeChat tulajdonosa, a kínai Tencent Holdings és a WeChat Felhasználók Szövetsége nevű nonprofit szervezet győzelmeként értékelik az elemzők. A nonprofit szervezet augusztus végén nyújtott be panaszt a kormányzat ellen. A szervezet – a The Wall Street Journal amerikai gazdasági napilap közlése szerint – nem áll kapcsolatban a Tencent Holdingsszal, és saját állítása szerint olyan felhasználói csoportokat képvisel, amelyeknek tagjai üzleti, vagy magáncélokra alkalmazzák a WeChatet.
A döntés 22 oldalas indoklásában Beeler bírónő egyetértett a felhasználói csoportok szólásszabadságra hivatkozó érvelésével. „Jelenleg nem áll rendelkezésre életképes platform vagy applikáció a kínaiul beszélők és a kínai-amerikai közösségek számára” – fogalmazott Beeler.
Hangoztatta, hogy a WeChat „valójában az egyetlen kommunikációs lehetőség sok közösség számára, s nemcsak azért, mert Kína betilt másfajta applikációkat, hanem azért is, mert sok kínaiul beszélőnek, akinek korlátozott az angolnyelvtudása, nincs más lehetősége, mint a WeChat”.
A WeChat mobilapplikációnak az Egyesült Államokban 19 millió, világszerte pedig 1,2 milliárd felhasználója van.
Üzenetközvetítésre, telefonálásra és pénzátutalásra alkalmazzák, de közösségi médiaként is használják, és a kínai vállalatok, valamint a Kínában tevékenykedő amerikai cégek üzleti kommunikációra és marketingre is használják.
A Trump-adminisztráció álláspontja szerint azokat az adatokat, amelyeket az amerikai felhasználókról gyűjt, a WeChat megoszthatja a kínai kormányzattal. A WeChat ezt tagadja, s azt állítja, hogy a felhasználók adatait a legszigorúbb adatvédelmi előírások szerint védelmezi.
A kaliforniai bírónő az írásos indoklásban kitért arra is, hogy miközben az amerikai kormányzat nemzetbiztonsági aggodalmai jelentősek, addig szerinte „a WeChatre vonatkozó bizonyítékok szerények”.
Borítóképünk és az illusztráció részlet TvBoy olasz street art művész „Smart Love” nevű falfestményéből. Hszi Csin-ping egy iPhone-t tart, míg öleli a Huawei okostelefonját fogó Donald Trumpot.