2023.05.09. 06:00
Tudósoknak sikerült egy majom agyát összekapcsolni egy számítógéppel
A végső cél az emberi agy számítógépes támogatása. Jöhet a „szuperember”, de a rokkantak is képesek lehetnek robotkarjukat pusztán a gondolataikkal irányítani.
Forrás: Shutterstock
A kínai média pár napja, május 5-én arról számolt be, hogy a Pekingi Orvostudományi Egyetem Xuanwu kórházának idegsebészei sikeresen ültettek be majmokba intervenciós agy-számítógép interfészt (BCI). A BCI (brain-computer interface, azaz agy-számítógép interfész) jelentős fejlesztés, mivel más agyi implantátumoknál sokkal könnyebben, gyorsabban és kockázatmentesebben helyezhető el a páciensek agyában.
A kínai csapat szerint ez a világ első sikeres intervenciós BCI-kísérlete: a megoldás átment a nemzetközi, nem emberi, hosszú távú állati beavatkozás típusú számítógép interfész teszten – írja a Beijing Daily News.
A kísérletben az állat aktívan vezérelt egy mechanikus kart a gondolataival az agy-számítógép interfészen keresztül.
Az agy-számítógép interfész technológia átalakítja az EEG-jeleket vezérlőparancsokká, ezáltal segíti a motoros diszfunkcióban, például sztrókban és ALS-ben szenvedő betegeket a külvilággal való interakcióban és életminőségük javításában.
A BCI speciális csipekkel összeköti a beteg (a kísérletben egy majom) agyi tevékenységét a számítógéppel. Az elmúlt években felgyorsult a BCI kutatása például az Elon Musk által elindított Neuralink nevű startuppal, amelynek egyenesen az a célja, hogy „egyesítse az emberi agyat és a mesterséges intelligenciát”.
Még 2021-ből ismert a videó, melyben egy majom az agyába ágyazott csipet használva, csupán gondolkodással irányít egy játékot:
A BCI technológiának három fő típusa van: invazív BCI, nem invazív BCI és intervenciós BCI. Az invazív változat agyműtéttel közvetlenül az agyba ágyaz csipeket – ilyen a Neuralinké. A nem invazív BCI nem igényel sebészeti beavatkozást, hanem például elektródák, külső eszközök rögzítésével működik.
A Pekingi Orvostudományi Egyetem Xuanwu Kórházának idegsebészeti csapata az intervenciós BCI-t választotta. Az intervenciós BCI esetén felhasználnak egy elektroencefalográf szívstentet, minimálisan invazív műtéttel az agyba helyezve, s nem nyitják meg a koponyát a közvetlen agyi csatlakoztatáshoz. Bár az elektroencefalogramos mérés pontossága kisebb az intervenciós BCI-hez képest, sokkal kevesebb terhet ró az alanyra.
A Xuanwu Kórház idegsebészei elektroencefalográfot helyeztek el a majom agyi érfalán, és csak az állat gondolatait használva irányították a robotkart.
Az Interesting Engineering informatikai híroldal szerint Kína és az Egyesült Államok versenyez a BCI technológiai versenyében, s az Egyesült Államok számos BCI startupja, mint például az említett Neuralink, messze megelőzi Kínát az invazív BCI terén. A Xuanwu Kórház idegsebészeti csapatának sikere viszont Kínát az intervenciós BCI-technológia élvonalába helyezi.
Digitália
- Miért kerül annyira kevés pénzbe Indiának a Hold és a Mars elérése?
- Sikeres a tinédzserkorban elvégzett testsúlycsökkentő műtét
- Talán egy polc mélyén nálunk is rejtőzik egy több százezret érő régi játékkonzol?
- Magyarul is beszélő, valódi robotkutyával találkozhatunk az ingyenes hazai eseményen
- Az otthoni rehabilitációt segíti a mesterséges intelligenciával működő hazai fejlesztés