2018.12.10. 14:25
A családi életet mérgezi a mobilozás
Nem csak a fiatalok, a szülők is ludasak abban, hogy a kütyük képesek elválasztani minket egymástól.
Kutatások tömegei foglalkoztak azzal az elmúlt években, hogy mennyit ülnek képernyő előtt a fiatalok, és annak milyen káros hatásai lehetnek. Egy nagymintás ausztrál kutatásban most arra voltak kíváncsiak, milyenek a kütyüzést szóvá tevő szülők szokásai, és megdöbbentő eredményre jutottak – számol be róla a csalad.hu.
A portál cikke ismerteti a kutatás eredményeit, melyekből kiderül: a szülők is előszeretettel veszik kezükbe okos eszközüket odahaza: bújják a közösségi médiát, válaszolnak a beérkezett üzenetekre, megnézik elektronikus leveleiket, vagy rápillantanak kedvenc híroldalukra.
Szinte észre sem veszik, hogy a kelleténél többet vannak a digitális világban, mint odahaza. A kutatásból az derül ki, hogy
helyi fiatalok tömegei küzdenek problémákkal az iskolában és a mindennapi életben pusztán azért, mert a szüleik a kütyüjeikkel foglalkoznak helyettük
- mutat rá a cikk a news.com.au összegzése nyomán.
Az állami megrendelésre készült felmérésben 7000 fiatalt kérdeztek ki, a legidősebb válaszadó 18 esztendős, a legfiatalabb mindössze négyéves volt. Arra voltak kíváncsiak, a fiatalok miként látják a szülői kütyühasználatot, illetve milyen érzéseik vannak akkor, amikor a felnőttek a gépeikkel vannak elfoglalva.
A válaszokból az derül ki, a gyermekeket is zavarja a szülők eltűnése a monitor mögött. Azt mondták,
azt szeretnék, ha a hozzájuk legközelebb álló felnőttek jobban figyelnének rájuk, rendes beszélgetéseket tudnának folytatni,
meghallgatnák őket és elmondhatnák nekik a számukra fontos dolgokat. “Azt kérik a szülőktől, hogy tegyék le a telefonjaikat és lépjenek velük valódi kapcsolatba” – állapítja meg a kutatás.
A csalad.hu cikke Justin Coulson pszichológus szavait is idézi, aki szerint amikor a szülők mobiltelefont használnak, miközben közvetlen környezetükben van a gyermekük, legjobb esetben is megosztják figyelmüket. “Azonban a fiataloknak szükségük van arra, hogy a szüleik rájuk fókuszáljanak, ezzel mutatják ugyanis ki feléjük, hogy fontosak számukra, szeretik őket” – magyarázta a szakember.
„Amikor azonban a felnőtt a monitor mögé bújik, és a digitális világba temetkezik, az azt az üzenetet közvetíti a kicsinek, hogy náluk sokkal fontosabbak az elektronikus levelek, vagy a közösségi média hírei”.
Az ifjak természetesen nem így fogalmazzák meg magukban azt az érzést, amit a felnőttek túlzott kütyühasználata okoz bennük. A szakember szerint jellemzően nő a stressz-szintjük. Nem mellesleg pedig a jelenség komoly hatással van a szülő-gyermek kapcsolatra is:
gyengíti a kötődés érzését, és növeli a feleslegesség, mellőzöttség tudatot.
Ez pedig hosszú távon kihatással van a gyermek életének egészére, nem csak a családon belüli kapcsolatokat, hanem a világgal meglévő viszonyát is negatívan befolyásolja.
Borítóképünk illusztráció. Forrás: Shutterstock