Biztonságos közlekedés

2018.12.14. 05:57

Magyarok fejlesztik a ködjelző berendezést

A ködöt előrejelző, a korábbinál pontosabb adatokat szolgáltató rendszeren dolgoznak a veszprémi Pannon Egyetem kutatói az Országos Meteorológiai Szolgálattal és a Pécsi Tudományegyetemmel közösen.

Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora közölte, a mintegy 800 millió forintos uniós forrásból zajló kutatás eredménye 2021-re várható.

A rendszer képes lesz az autóutak és a repülőterek környezetében potenciális vészhelyzetet jelentő és gazdasági károkat okozó köd előrejelzésére. Az előrejelzés birtokában a hatóságoknak és az önkormányzatoknak lehetőségük nyílik arra, hogy korlátozzák a légszennyező források kibocsátását, tehát a fejlesztésnek az egészség megóvása szempontjából is fontos szerepe lehet – mondta a rektor.

Hozzátette:

Magyarországon a légszennyezettség évek óta meghaladja az uniós határértéket, ami jelentősen hozzájárul a ködképződéshez.

A kutatás középpontjában a ködképződéshez vezető folyamatok állnak, kiemelten a szennyezett légkörben megtalálható részecskék és a ködöt alkotó vízcseppek közötti kölcsönhatás tanulmányozása.

Az elnyert uniós támogatást a köd tulajdonságait mérő speciális műszerek, valamint nagy teljesítményű szuperszámítógép beszerzésére és fiatal kutatók foglalkoztatására fordítják – közölte a rektor.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!