Minden második magyar érintett

2018.02.27. 11:00

Sokba kerül a krónikus betegségek kezelése

A Központi Statisztikai Hivatal felmérése szerint a magyar lakosság 45 százalékának van valamilyen krónikus betegsége, amely legalább hat hónapja vagy legalább ennyi ideig fog tartani.

Forrás: shutterstock

A kutatást megelőző évben a krónikus betegségek közül a vezető helyen a magas vérnyomás, a mozgásszervi, valamint a szív- és érrendszeri betegségek álltak – írja a Világgazdaság. A daganatos betegekre a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő évi 175,6 milliárd forintot költ, a szív- és érrendszeri kórban szenvedőkre pedig 158,9 milliárdot.

Európában évente négymillióan halnak meg a krónikus betegségek miatt, ez a halálesetek 86 százaléka. Az említett betegségek számtalan ember életminőségét rontják, az ő kezelésükre fordítják az uniós egészségügyi ellátás költségeinek 70–80 százalékát.

Magyarországon a 15 éves és annál idősebb lakosság közel harmadának magas a vérnyomása, a férfiakon belüli arány 29, a nőkön belüli 34 százalékos.

E közel hárommillió beteg 95 százaléka orvosi javaslatra vérnyomáscsökkentőt is szed. A mozgásszervi betegségeken belül a derék- vagy hátfájástól szenvednek a legtöbben (a megkérdezettek 21 százaléka), és tízből hatan gyógyszert is szednek. Szívbetegségben a hazai lakosság 13 százaléka szenved, az okok a szívkoszorúér-megbetegedés, az angina, a szívritmuszavar vagy valamely korábbi szívinfarktus következménye.

A hazai lakosság 40 százaléka túlsúlyos, és mintegy egymillióan cukorbetegek.

Ez a Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja során használt speciális szűrőkamion utóbbi nyolc évét feldolgozó adatokból derül ki.

A kamionon az elmúlt években 1500 helyszínen több mint hatmillió vizsgálatot végeztek, a jármű 500 ezer látogatót fogadott, a kitöltött kérdőívek száma 15 millió volt. A Világgazdaságnak elküldött adatok szerint a vizsgálatok 9 százalékában kóros vércukorszintet és 32 százalékában a normálistól eltérő koleszterinértéket mutattak ki. Légúti betegség vagy allergia a szűrésen részt vevők 24 százalékánál, laktózintolerancia a 10 százalékánál fordult elő.

A kamionos szűrésen részt vevők 49,6 százalékát érintik a daganatos megbetegedések, az anyagcsere-betegség pedig 43 százalékukat. A középkorúak vastagbéldaganatot szűrő rizikótesztjének eredménye 20 százalékos volt.

Borítókép: Shutterstock / Teodor Lazarev

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában