2019.08.15. 09:53
Önköltség alatti áron vennék át a szőlőt a termelőktől
A felvásárlók a tavalyinál kisebb mennyiséget vennének át alacsonyabb áron. A szőlőtermesztők felháborodtak.
Monor, 2018. szeptember 6. Szüret a monori Lukácsy pincészet szõlõültetvényén 2018. szeptember 6-án. Az Európai Bizottság idén februárban oltalom alatt álló eredetmegjelölést hagyott jóvá a monori régióban termelt borokra. A jóváhagyás a Monor, vagy Monori név alatt termelt fehér-, vörös- és rozéborokra, és az azokból készült küvékre vonatkozik. MTI Fotó: Kovács Tamás
Forrás: MTI
Fotó: Kovács Tamás
Önköltség alatti borszőlő-felvásárlási árakat hirdettek meg a felvásárlók a idei szüret elején, és a mostani kilátások alapján a vártnál kisebb mennyiséget vásárolnának fel – írja csütörtöki számában a Világgazdaság.
A lapot a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) arról tájékoztatta, hogy 4,5-4,8 millió mázsa körüli szőlőtermésre számít az idén. Ez kevesebb lesz a tavalyinál, mivel a tavalyi magas hozamok után felhalmozódott európai és magyarországi borkészlet miatt zöldszüretet hirdettek meg, amely elméletileg 440 ezer mázsával csökkentette a borszőlőtermést. A kitűzött időszakban, június 24. és július 10 között 3500 hektárról szedték le a fürtöket a gazdák, hogy felvehessék a támogatást.
A HNT az idén nem közölt előre adatokat a borszőlő átlagáráról, azonban az árra vonatkozó nyilvános ajánlattétel határidejét augusztus 1-jére előrehozta.
A kezdetben megjelent ajánlatok egy része nagy felzúdulást váltott ki a termelők körében, mert kirívóan alacsony volt, némelyik kilónként 30-40 forint.
A HNT már másnap közleményben jelezte, hogy ezeket a piaci helyzet által nem indokolt árakat szakmailag nem tartja megfelelőnek, mivel nem veszik figyelembe az eltérő minőségből adódó termelési költségeket, illetve összemosták a különböző eredetvédelmi kategóriákat.
Más, jelenleg érvényes ajánlatok 50 és 90, illetve 60 és 70 forint közöttiek, de termelői vélemények szerint ezek is csak extrém tőketerheléssel és gépesítéssel tartalmazhatnak jövedelmet.
A lap értesülése szerint várhatóan súlyos feszültséget okoz az is, hogy több borvidéken erősen szűkült az idén a felvásárolni tervezett borszőlőmennyiség, több felvásárló jelezte, hogy csak a szerződéses mennyiséget veszi át.
A szüret nagyja azonban még hátra van, a nagy munkák augusztus végén, szeptember elején indulnak, addig az időjárás sok mindent befolyásolhat – jegyzi meg a Világgazdaság.