2020.06.22. 13:02
Moody's: a magyar gazdaság 2020 második felére kiheverheti a járvány hatásait
A magyar gazdaságban várhatóan az idei év első felére koncentrálódnak az új koronavírus okozta Covid-19-járvány negatív hatásai, és az év második felétől már elkezdődhet a kilábalás – áll a Moody's Investors Service hétfőn Londonban ismertetett éves országjelentésében.
A nemzetközi hitelminősítő várakozása szerint a magyar hazai össztermék (GDP) 2020 egészében 4,8 százalékkal csökken, de 2021-ben már 4 százalékkal növekszik.
A Moody's szerint a „Baa3” befektetési ajánlású, stabil kilátású minősítéssel ellátott magyar szuverén adósprofilt a sok lábon álló, az európai beszállítói hálózatokba szorosan integrált magyar gazdaság támasztja alá, valamint a magyar költségvetési politika, amely az elmúlt években folyamatosan a maastrichti 3 százalékos küszöb alatt tartotta a GDP-arányos államháztartási hiányt.
A magyar államadós-profil minősítését alátámasztó tényezők között van emellett a fokozatos költségvetési konszolidáció és az adósságcsökkentés melletti elkötelezettség – áll a hitelminősítő hétfői elemzésében.
A cég kiemeli azt is, hogy a magyar gazdaság külső sérülékenységének jelentős és tartós csökkenése növeli Magyarország képességét a külső sokkhatások kivédésére.
Erősítették emellett a magyar gazdaság ellenállóképességét a devizaárfolyam-kilengésekkel szemben és mérsékelték az államháztartás likviditási kockázatait az államadósságon belüli devizakötelezettségek hányadának tartós csökkentését célzó szakpolitikai lépések is, valamint az, hogy csökkent a függés a nem rezidens finanszírozási forrásoktól – áll a Moody's elemzésében.
A hitelminősítő közölte: várakozása szerint a magyar gazdaság külső sebezhetőségi jelzőszáma – amely a Moody's módszertanában a rövid távú külső adósság, a jelenleg lejáró hosszú futamú külső adósság és a nem rezidens tulajdonú, egy évnél hosszabb futamú betétállomány összegének, valamint a hivatalos devizatartalék értékének a hányadosa – 2021-ben 100 százalék alá csökken a 2011-ben mért 190 százalékos csúcsról, bár még mindig magasabb lesz a „Baa” osztályzati sávban nyilvántartott szuverén adósok mediánértékénél, amely 63 százalék.
Nemcsak EU-s, de régiós szinten is jól teljesített a magyar gazdaság
A Moody's szerint
az idei első negyedévi 2,2 százalékos éves GDP-növekedés és a 0,4 százalékos negyedéves összevetésű visszaesés arra vall, hogy a magyar gazdaság meglehetősen jól teljesített EU-szintű összehasonlításban és néhány térségi társgazdasággal, például Csehországgal és Szlovákiával összemérve is.
A járvány megfékezését célzó intézkedések miatt azonban a cég sokkal nagyobb visszaesést valószínűsít a második negyedévben.
Átmenetileg emelkedhet az államadósság, utána újra csökken majd
A tanulmány kiemeli, hogy a 2019 végén mért 66,3 százalékos GDP-arányos magyar államadósság-ráta csaknem 15 százalékponttal alacsonyabb, mint a 2011-ben mért legutóbbi csúcsszint, de még mindig meghaladja a Moody's által a Magyarországéhoz hasonló államadós-besorolással ellátott országokét.
A hitelminősítő azt valószínűsíti, hogy a koronavírus-járvány okozta idei GDP-visszaesés következtében a magyar államadósság-ráta 2020-ban a hazai össztermék 73,6 százalékára emelkedik.
A cég előrejelzése szerint ugyanakkor az adósságállomány emelkedése átmeneti lesz, és a GDP-értékhez mért adósságráta már 2021-ben 71,2 százalékra csökken.
Felminősítés: lehetőségek és veszélyek
A Moody's közölte: felminősítési lendületet adhat a magyar államadós-besorolásnak, ha a magyar gazdasági és államháztartási mérőszámok a koronavírus-járvány után ismét gyors javulásnak indulnak, és ha ennek hatására jelentősen, a hasonló besorolású szuverén adósok mediánszintjének közelébe csökken az államadósság-teher.
Leminősítési nyomást eredményezhet ugyanakkor, ha a járvány után gyengülne az államháztartási hiány kordában tartása és/vagy az elsődleges többletek elérése melletti elkötelezettség – hangsúlyozza hétfői országjelentésében a hitelminősítő.
A Moody's Investors Service jelenlegi „Baa3” magyar államdós-besorolása a másik két globális hitelminősítő, a Fitch Ratings és a Standard & Poor's módszertanában „BBB mínusz”-nak felel meg.
A Fitch és az S&P azonban tavaly egyaránt „BBB”-re javította a hosszú futamú magyar adósosztályzatot, így a Moody's a másik két hitelminősítőnél egy fokozattal alacsonyabb besorolást tart érvényben Magyarországra.
Az S&P február 14-én felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította a magyar államadós-osztályzat kilátását, és akkor még azt jósolta, hogy ha a magyar gazdaságot nem éri külső sokk, a magyar hazai össztermék az idén 3,5 százalék körüli ütemben bővülhet.
Áprilisban ugyanakkor stabilra módosította vissza a magyar osztályzati kilátást, azzal a korrigált előrejelzésével indokolva a lépést, hogy a koronavírus-járvány miatt az idén 4 százalékkal csökken a magyar GDP-érték.
A Standard & Poor's is hangsúlyozta azonban, hogy várakozása szerint az erőteljes magyar makrogazdasági alapmutatók és az ösztönző lépések miatt a magyar gazdaság elviseli a sokkot és jövőre ismét élénk növekedésnek indul, sőt kedvező forgatókönyvek esetén a kilábalás már az idei év második felében elkezdődhet.
Az S&P alapeseti előrejelzése szerint a magyar gazdaság növekedése 2021-ben elérheti a 4,8 százalékot, bár a későbbi években valószínűleg 2-2,5 százalék körüli ütemeken stabilizálódik.
Ország-világ
- Orbán Balázs: tanuláskutató intézet alakult az MCC-ben
- Már huszonkétezer kamasz oltását kérték a szülők
- Áder János: az egyházak társadalmi jelenléte a járvány idején is eleven maradt
- Völner Pál mentelmi jogának felfüggesztését indítványozta a legfőbb ügyész
- V4-Franciaország csúcstalálkozót tartanak Budapesten