2020.02.06. 17:30
Téli hangulatjavító gyógyteák – Lencsés Rita javaslatai
Lencsés Rita gyógynövényszakértő legutóbb a Fekete Sas Patikamúzeumban tartott előadást a lélekmelegítő gyógynövényekről, amelyek segíthetnek a belső harmónia helyreállításában. A téli depresszió, lehangoltság idején, amikor az emberek nagy része fáradtabbnak érzi magát, nehezebben alszik, a lelke pedig egyre jobban vágyik a nap fényére, jól jönnek azok a gyógyteák, amelyekkel javíthatunk az állapotunkon.
A gyógynövényszakértő maga is rendszeresen fogyasztja a különböző gyógyteákat
Fotó: Nagy Norbert / Fejér Megyei Hírlap
Lencsés Rita elsősorban olyan növényeket mutatott be, amelyeket akár mi magunk is begyűjthetünk a nyári túráink alkalmával, illetve herbáriákban könnyen beszerezhetők.
Macskagyökér
Régen csodaszerként tartották számon, mivel számos panaszra alkalmazható. Ma is sok gyógyhatású készítmény összetevője. Nagyon jó hatással van az idegrendszerre, de kiváló fájdalomcsillapításra és hangulatjavításra is. Önállóan és keverékben is fogyasztható. Intenzív az illata, az íze viszont viselhető. Antidepresszánsokkal, altatókkal és alkohollal együtt viszont nem alkalmazható, és májbetegeknek sem ajánlott.
Citromfű, borsmenta
A citromfű idegerősítő, nyugtató hatású, jól keverhető más gyógynövényekkel. Hasznos összetevője az altató teakeverékeknek is. Tömény hígításban vagy frissen fogyasztva viszont éppen ellentétes, élénkítő hatása van. Ugyanez a kettősség jellemző a borsmentára is, ami alapjában nyugtató, de fejfájás, migrén és szédülés esetén is hatásos. Hétéves kor alatt azonban nem javasolt.
Kamilla, levendula
Talán a két legismertebb gyógynövény. A kamillát a szakember önmagában nem, csak keverékben javasolja fogyasztani, így csökkenti a fájdalmat és erősíti a keverékben használt többi gyógynövény nyugtató hatását. A levendula hasznos összetevője a nyugtató teakeverékeknek, de számtalan más formában – például illóolaj – is hasznosítható.
Szurokfű
Vadmajoránna vagy vadoregánó. A szurokfű az igazi „lélektea”, mert erősíti az idegeket, miközben oldja a feszültséget. Rozmaringgal és kakukkfűvel kombinálva fürdővízbe is tehető. Mindemellett kiváló emésztési és légúti problémákra is.
Komló
Nyugtató és altató hatását már a középkori szerzetesek is ismerték. Alkalmazható idegesség ellen vagy stresszoldásra. Enyhe altató hatása miatt álmatlanságban is használható, ilyenkor lefekvés előtt igyák. De a komló segít ideges gyomor- és bélrendszeri panaszok esetén is. A középkorban egyébként azt is feljegyezték róla, hogy a férfiakra vágycsökkentő, a nőkre viszont vágynövelő hatással van.
Orbáncfű
Sok mindenre alkalmazható külsőleg és belsőleg, így többek között kiváló hangulatjavító, ezért javasolt depresszióban, de jól jön stresszes állapot kezelésére és nyugtató hatása is van. Ám sem magában, sem keverékben nem használható terhesség és szoptatás alatt, erős vérhígító, antidepresszánsok, altatók, hormonkészítmények – így például fogamzásgátló – szedése és epekő, valamint fényérzékenység esetén. 12 éves kor alatt gyermekeknek sem ajánlott.
Fontos kérdés, hogyan készítsük el a teát, illetve meddig alkalmazhatjuk őket? Ha önállóan fogyasztjuk az említett gyógynövényeket, akkor általában kúraszerűen javasoltak, ami 2 hetet jelent, majd 2 hét szünetet kell tartani. Ha viszont keveréket készítünk belőlük, úgy akár hónapokig is ihatjuk napi szinten. A komló kivételével mindegyik fogyasztható napközben is. Ha otthon készítünk keveréket, egyenlő arányban érdemes a különböző gyógynövényeket felhasználni. Ha egyféle növényből készítjük a teát, akkor 1 teáskanálnyi mennyiséget forrázzunk le 2-3 deciliter vízzel, ha keveréket használunk, akkor ennyi vízhez 1 evőkanálnyi teafüvet adjunk. Lefedve 15-20 percig hagyjuk ázni, majd szűrjük le. A macskagyökér kivétel: ha önmagában készítjük, a szárított növényt forrázzuk le, majd 12 óráig hagyjuk állni. Fogyasztás előtt langyosítható. A gyógyteákat általában ízesítés nélkül igyuk, de szükség esetén tehetünk bele mézet, amikor már langyos. Gyerekeknek hígabb teát készítsünk, míg krónikus bajok kúrálására lehet töményebbet is. Egészen tömény teát azonban csak akkor készítsünk, ha külsőleg, lemosásra akarjuk használni.
Ha fürdővízbe szeretnénk tenni a gyógynövényeket, úgy érdemes először teát készíteni belőlük: 1 liter vízhez 5 evőkanál teafüvet kell számolni, majd azt beleönteni a vízzel teli kádba, esetleg sűrű szövésű vászonzsákba kötni a szárított növényeket, így tenni őket a vízbe.