Frissen Fejérből

2021.07.29. 07:15

Idén is sok helyen bukkan fel a parlagfű Fejér megyében

A Fejér Megyei Kormányhivatal által kiadott tájékoztatás szerint idén is nagy figyelmet kell szentelniük a földtulajdonosoknak a parlagfű-mentesítésre.

Déri Brenda

Fejér megye parlagfű-fertőzöttsége az országos átlagnál kedvezőbb

Fotó: Pesti Tamás / Fejér Megyei Hírlap

Míg örülünk, ha az időjárás viszontagságait a kultúrnövényeink túlélik, addig a parlagfű növekszik és támad. Ez annak köszönhető, hogy azon növények közé tartozik, amelyek kevés víz felhasználásával is hatékony fotoszintézis útján képesek a növekedésükhöz szükséges szerves anyag előállítására. Ugyanakkor most, hogy hozzánk is elérkezett a csapadék, jelentős növekedésbeli előnyre tehet szert a többi, konkurens növénnyel szemben.

Éppen ezért az allergiás emberek védelme érdekében a földtulajdonosoknak meg kell tenniük minden tőlük telhetőt, hogy kiirtsák az ártalmas növényt. A jogszabály szerinti kötelezettségük, hogy megakadályozzák a parlagfű virágbimbójának kialakulását, mindezt a vegetációs időszak végéig, azaz a fagyokig kell megtenniük. Ennek elmulasztása esetén bírság és jelentős költséggel járó közérdekű védekezés – kényszerkaszálás – róható ki rájuk. Az idei évtől szigorítottak a jogszabályban foglaltakon, mely szerint 30 százalékot meghaladó fertőzöttség esetén a kultúrnövénnyel együtt el kell rendelni a kényszerkaszálást. Ez azt jelenti, ha például egy napraforgótáblában a parlagfű-borítottság meghaladja az említett 30 százalékot, le kell vágatni azt a napraforgóval együtt. A gazda nem tarthat igényt kártérítésre, ezzel szemben bírságra és a közérdekű védekezés költségére számíthat. A szigorításra az allergiában szenvedők védelmének érdekében volt szükség.

Fejér megye parlagfű-fertőzöttsége az országos átlagnál kedvezőbb
Fotó: Pesti Tamás / Fejér Megyei Hírlap

A Nébih közleménye szerint: – A parlagfű legnagyobb mennyiségben táblaszéleken, táblák szegélyében, sikertelenül gyomirtott területeken, kiritkult táblarészeken, kiszáradt belvízfoltokon, parlagon hagyott területeken, mezőgazdaságilag nem művelt területeken, ruderáliákon, árokpartokon, elhanyagolt zártkertekben fordul elő.

Sziebert Gergely, a Kormányhivatal Agrárügyi Főosztályának főosztályvezetője elmondta, a hatóság idén is nagy energiát fektet a parlagfüves területek felderítésére, méghozzá nemcsak szárazföldön, hanem a levegőben is. A légi felderítés lehetőséget ad arra, hogy a legeldugottabb területek és földrészletek is szem elé kerüljenek. Ezen intézkedésekkel a hatóságoknak nem az a célja, hogy minél több bírságot kiszabjanak. Sokkal inkább az allergiás megbetegedésben szenvedő emberek megóvása lebeg a szemük előtt, illetve a megye területén lévő parlagfű-fertőzöttség visszaszorítása. Továbbá, hogy megakadályozzák a parlagfű pollenszórását és magképződését.

Szerencsére Fejér megye parlagfű-fertőzöttsége az országos átlagnál kedvezőbb. A szakemberek bíznak a földhasználók hozzáállásában és jogkövető magatartásában. Így remélik, hogy ez az állapot továbbra is fennmarad, illetve tovább javul.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában