2021.07.06. 07:15
Zöld-e az a bizonyos lábnyom, amit hagyunk?
Az ökológiai lábnyom fogalmát egyre gyakrabban használjuk manapság. Ez azonban nem egy újabb trendi kifejezés, amellyel azt mutatjuk, mennyire elkötelezettek vagyunk a természet iránt, hanem egy olyan mérőszám, amely segít a tudatosabb élet kialakításában.
Ökológiai lábnyom: mennyire környezettudatos valaki?
Fotó: S. Töttő Rita / Fejér Megyei Hírlap
Ecological footprint – azaz ökológiai lábnyom. Ezt a fogalmat William Rees és Mathis Wackernagel kanadai ökológusok alkották meg, még a hetvenes évek folyamán – írja a Kötháló, azaz a Környezeti Tanácsadó Irodák Hálózata a témáról szóló prospektusában. Ez a kifejezés egy számot jelöl, amely azt fejezi ki, hogy az ember mennyire terheli meg a természeti környezetet, földterületben kifejezve.
Olyan kérdések alapján számítható ki, hogy mekkora lakóterületen él valaki, mivel fűt, milyen víztakarékos megoldásokat alkalmaz, milyen építőanyagból épült a háza, mennyi zöldséget, mennyi húst eszik, hányszor készíti maga az ételeit, honnan származik az étele alapanyaga. De a közlekedés és a beruházások is fontos szerepet játszanak a számításban: milyen járművet használ, jár-e tömegközlekedési eszközzel, merre nyaral, milyen nagyobb háztartási beruházásai voltak, figyeli-e vásárlásaikor az energiatakarékossági feltételeket és hasonlók.