2024.11.09. 20:00
Ne vegyük félvállról a gombamérgezés tüneteit!
Fejér vármegyében is jócskán zajlik már a gombaszezon. S noha a gombamérgezés tünetei egyértelműsítik, ha saját magunk rossz élőlényhez nyúltunk − szó szerint értve −, érdemes elkerülni a kellemetlen helyzeteket. Mutatjuk, hogyan!
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
A megye északi részein, tehát a Vértesben és a Bakonyban kifejezetten kedvelt tevékenység a gombaszedés. Sokan éves, évtizedes rutinnal rendelkeznek ebben a témakörben − akár saját ismerősi köreinkben is −, bizonytalanság esetén mégis érdemes gombaszakellenőr segítségét kérni. Már csak azért is, mert a gombamérgezés tünetei kifejezetten ijesztők lehetnek...
Milyen veszélyeket rejt a gombaszedés?
"Az étkezési célú gombaszedés egyik alapszabálya, hogy csak szakellenőr által bevizsgált gombát fogyasszunk el, azonban érdemes tájékozódni a leggyakoribb ehető és mérgező fajokról" − kezdte válaszát érdeklődésünkre a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, azaz a Nébih."Ennek oka, hogy ne szedjünk le feleslegesen összevissza minden gombát, így a szakellenőri vizsgálat is könnyebb és gyorsabb lesz, valamint nem kockáztatjuk az egész tétel esetleges kidobását egy-két bekerült, súlyosan mérgező gomba miatt" − tették hozzá. S mint írják, fontos, hogy szem előtt tartsuk a gyűjtés szabályait. E szerint
- állami erdőben saját felhasználásra (tehát nem árusításra) naponta és fejenként 2 kg gomba gyűjthető,
- magánerdőben és természetvédelmi területen pedig csak engedéllyel szabad gombát gyűjteni.
Kiemelték: "Továbbá szeretnénk felhívni a figyelmet az ipari területeken és azok védőerdeiben gyűjtött gombák veszélyeire, ugyanis ezek nehézfémekkel és egyéb, a gyárból kikerülő veszélyesnek minősülő anyagokkal szennyezettek lehetnek. A gomba a szennyezett területeken lévő veszélyes vegyi anyagok többszörösét képes felhalmozni magában, ezért ezekről a helyszínekről kerüljük a gombagyűjtést!"
A hitelesített gombaszakértőkről
Joggal merülhet fel a kérdés: kihez érdemes fordulnunk, ha megnézetnénk az általunk vagy ismerőseink által leszedett gombát? A Nébih válasza szerint a gombaszakellenőrök hivatalos listáját országosan a Pest Vármegyei Kormányhivatal (PVKH) kezeli, a lista a kormanyhivatalok.hu oldalról tölthető le. Ez alapján Székesfehérváron, Dunaújvárosban, Seregélyesen, Pátkán, Vereben, Válon, Mohán, Fehérvárcsurgón, Móron, Mezőszilason és Dégen is találunk hitelesített gombaszakértőt.
Mint megtudtuk, gombaszakellenőr az lehet, "aki sikeres vizsgát tesz valamelyik, az Agrárminisztérium által akkreditált képzési hely által szervezett gombaszakellenőri tanfolyamon, valamint foglalkozás-egészségügyi (üzemorvosi) vizsgálat igazolja az alkalmasságát. A sikeres vizsgáról szóló tanúsítványt és az orvosi alkalmasságit, továbbá az erre a célra szolgáló hivatalos űrlapot kitöltve kell benyújtani a Pest Vármegyei Kormányhivatalhoz, így lehet kérelmezni a regisztrációt. Miután a PVKH regisztrálta az illetőt (megkapta a regisztrációs számát és felkerült a listára), onnantól kezdve végezheti tevékenységét. A gombaszakellenőri tevékenységet az étkezési célra forgalomba kerülő vadon termett gombák gyűjtéséről, feldolgozásáról, forgalomba hozataláról szóló 107/2011. (XI. 10.) VM rendelet szabályozza."
Ha gombához jutna...
Pöfeteg gomba, csiperke gomba, ízletes vargánya − Gombóc Artúr csokoládéihoz hasonlóan gombából is számtalan létezik és számtalan fajta kedvelhető. A hatóság javaslata alapján erdei gombát kizárólag hivatalos helyen vegyünk, vagyis élelmiszerboltban (csomagolva) vagy piacon. Utóbbi helyen csak szakellenőr által bevizsgált, gyűjtött gomba árusítható, a vizsgálatról szóló igazolást pedig a tétel mellé ki kell helyezni. Vásárlóként ellenőrizzük, hogy az igazolás valóban az adott fajra és aznapra szól-e − tanácsolják. Ismeretlentől − ideértve az ismerőst is, ha nem bízunk meg maximálisan a szaktudásában − és házalótól gombát venni vagy elfogadni életveszélyes!
A gombamérgezés tünetei
S ha már az életveszélynél tartunk, érdemes megemlíteni, mik lehetnek az esetleges gombamérgezés tünetei. "Az attól függ, hogy milyen mérgező gombát evett a mérgezett" − szögezték le elöljáróban. "Leggyakrabban hányás és hasmenés jelentkezik, de előfordulhat rosszullét, szédülés, izzadás, szapora pulzus, valamint hallucináció is. A fogyasztástól számított néhány perctől akár több nap is eltelhet a tünetek jelentkezéséig, a mérgezés típusától függően."
Amennyiben a fentieket tapasztaljuk, s gombamérgezés gyanúja merül fel, azonnal orvoshoz kell fordulni! "Ha lehetséges, tegyünk el mintát az ételmaradékból, a tisztítási hulladékból, a hányadékból, hogy minél pontosabban beazonosíthassák a mérgezést okozó gombát, és ennek nyomán célzott terápiát alkalmazhassanak. Az összes gombafogyasztót értesíteni kell, akkor is, ha még nem jelentkeztek náluk tünetek" − tanácsolják a szakértők.
Biztató a Fejér megyei helyzet
A témához kapcsolódva természetesen arra is kíváncsiak voltunk, érkezett-e a hatósághoz információ gombamérgezésekről a megyében az elmúlt időszakban, években. Válaszuk örömteli: "Hivatalunkhoz nem érkezett gombafogyasztás utáni megbetegedésről szóló vizsgálati anyag Fejér vármegyéből az elmúlt 4 évben, beleértve az idei évet is. Az országos éves OSAP jelentésekben szerepelnek Fejér vármegyében történt gombamérgezési adatok, azonban ezekhez kapcsolódóan a Nébih-hez nem érkezett minta."