2017.12.02. 09:00
Üzleti titkokat veszélyeztet számos cégvezető az online társkeresés révén
Sokan – köztük maguk a cégvezetők is – a munkahelyi számítógépeiket, készülékeiket is használják az online társkeresés során.
Nem csak a házasságszédelgők, de a kiberbűnözők számára is jó lehetőséget jelentenek az online társkeresők
Fotó: Shutterstock
Ez azonban cseppet se veszélytelen dolog – hívja fel a figyelmet lapunkhoz eljuttatott közleményében az egyik globális kiberbiztonsági cég, amelynek friss kutatása szerint az online társkeresők felhasználóinak 11 százaléka cégtulajdonos vagy felső vezető, 20 százaléka pedig középvezető a munkahelyén.
Meglepőnek tűnhet, de a kutatás kimutatta, hogy minél magasabb pozícióban van valaki, annál nagyobb kedvvel oszt meg munkahelyi információkat. A felhasználók 12 százaléka profilján is közzéteszi munkahelyi adatait, a vezetők között pedig ez az arány még magasabb: 22 százalékuk osztja meg ezeket az információkat.
A válaszadók 10 százaléka vallotta be, hogy kiadott már munkájáról vagy éppenséggel egy üzleti tranzakcióról érzékeny, fontos adatot. A vállalatvezetők ezen a téren is közlékenyebbek: 24 százalékuk ismerte el, hogy üzleti titkokat árult el ismeretlennek.
Összességében megállapítható, hogy a társkeresők 26 százaléka néhány nap után már szívesen kommunikál a munkahelyéről, míg a vezetőknél egyenesen 38 százaléka ez az arány! Ez azért veszélyes, mert az újdonsült ismerős profilja mögött akár ipari kémek, kiberbűnözők is rejtőzhetnek. A közlékenységnél is nagyobb veszélyt rejt, ha valaki a munkához használt gépéről keres párt. A válaszolók 51 százaléka ismerte el, hogy ugyanazt az okostelefont, illetve számítógépet használja a munkája során, amivel felkeresi az online társkereső honlapokat. Márpedig, így a vállalati dokumentumokat, a levelezést és akár még a céges jelszavakat is kockáztatja.
Az online társkeresőt használók nagy része ugyanakkor nem gondoskodik készülékeinek informatikai védelméről, mert nem is veszi figyelembe, hogy milyen értékes adatokat tesz elérhetővé a kiberbűnözők számára. A megkérdezettek mindössze 27 százaléka használ biztonsági megoldást. 33 százaléka fordít figyelmet arra, hogy kevés információt osszon meg, és 16 százalék azok aránya, akik semmilyen védelemre nem gondolnak.
Más kárán tanul az okos. és saját kárán a szamár – tartja a mondás. Nos, mint a kutatásból kiderült, a vállalati vezetők mintegy 19 százalékának gépét fertőzték meg kártékony programmal, vagy zsarolóvírussal online társkereső felületen keresztül.