Állami kastélyprogram

2018.04.14. 11:30

A filmeseket is vonzza ódon falaival az iszkai Pappenheim-kastély

A megyében több tucat kastély, kúria található. Közülük az egyik legértékesebb az itteni.

B. Kiss László

Az épület toronyszerű nyúlványa az egykori Vörös terasz, melynek folyosóját már beüvegezték

Fotó: Pesti Tamás / Fejér Megyei Hírlap

A múlt héten jelentették be: az állami kastélyprogram keretében 1,5 milliárd forinthoz jut az iszkaszentgyörgyi Pappenheim-kastély.

Az épületegyüttes legrégebbi részét 1735-ben építtette Amadé Antal barokk stílusban. 1800-ban a kastély Bajzáth József veszprémi püspök tulajdonába került, aki 1820-ban jelentős építkezésekbe fogott. A főszárny két végét bővítette oldalirányban, klasszicista stílusban.

A Pappenheim-kastély története

1870-ben Bajzáth József unokaöccse lányának házassága révén került a Pappenheim grófok birtokába a kastély, jelentős átépítése gróf Pappenheim Siegfried nevéhez kötődik 1904 és 1909 között. Ennek költségeit felesége, Károlyi Erzsébet hozománya fedezte. Elbontották a nyugati mellékszárnyakat, és helyükre egy emeletes, gazdag kőszobrászati díszítésű neobarokk épületet építettek, díszes ablak- és erkélyrácsokkal, az emeleti ablakok fölött kőfejekkel, a középrizalit fölött alakos szoborkompozícióval.

Az épület toronyszerű nyúlványa az egykori Vörös terasz, melynek folyosóját már beüvegezték
Fotós: Pesti Tamás / Fejér Megyei Hírlap

Ekkor építették a toronyszerű Vörös teraszt. A kastély nyugati szárnyához kapcsolva készült el az istálló, melyben vörös márványból voltak az itatók. Az egy emeletes neobarokk épületben és a műemléki helyreállítás során beüvegezett Vörös teraszon, melyet ezért talán célszerűbb Vörös teremként emlegetni, működik a kétezer lakosú, Fehérvár tőszomszédságában fekvő település nyolcosztályos iskolája.

Az egykori istálló ma több feladatot is ellát: torna- és színházteremként, művelődési házként egyaránt funkcionál. Az épületegyüttes felújított, ám sokáig üresen álló középső részét – a barokk szárnyat – Ari Kupsus, a Magyarországon élő finn galérista bérli, aki berendezte a szobákat, és kiállításokat, művésztelepet, hangversenyeket szervez a kastélyban. A keleti szárnyat csak részlegesen állították helyre, ezért lakatlan.

A kastélyhoz jókora park is tartozik, amely teraszos kialakítása egyedülálló volt Fejér megyében. A park egy részét francia mintára tervezték, melynek jellemzői a szimmetrikus elrendezés, geometrikus terepformák, nyírt sövények, fasorok és sok-sok kerti építmény és szobrok.

Az alsó képen az épület középső, barokk traktusa látható a francia mintára kialakított park, az úgynevezett formal garden felől
Fotós: Pesti Tamás / Fejér Megyei Hírlap

Az állami tulajdonban levő, igen értékes műemléki ingatlan történetének számos izgalmas fejezete van. Az egyik ilyen, hogy 1944-ben rövid időre ide költöztették a fővárosból a finn követséget. A dolog évtizedekre feledésbe merült, majd a korábbi finn nagykövet, Jari Vilén segítségével ezt a tényt sikerült beemelni a köztudatba, maga a finn köztársasági elnök is ellátogatott a kastélyba.

Filmesek kedvelt helye

Az iszkaszentgyörgyi egykori grófi rezidencia kedvelt helyszíne a filmforgatásoknak. Itt forgatták bizonyos jeleneteit a Megint tanúnak vagy a Kossuth kiflinek. De több külföldi produkcióhoz is készültek itt felvételek.

Aki behatóbban is szeretne megismerkedni a Pappenheim-kastéllyal és környékével, annak érdemes végigjárni a Kastélybirtok tanösvényt, amely nemcsak a grófi sírkápolnához kalauzolja el a látogatót, de a közeli, szép kilátást nyújtó Piramita tetejére is, ahol újjáépítették a piramist. Sajnos nem teljesen az eredeti formájában.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában