jelkép és egyúttal kapocs

2018.09.06. 18:15

Emlékkapu áll a honfoglaláskori sírhely fölött Vereben

A verebi lovas vitéz sírja az első olyan honfoglaláskori lelet, amelynek helyét megjelölték, előkerülését kőbe vésett felirattal örökítették meg, és az országban a második, amelynek leletei múzeumba kerültek.

V. Varga József

Emlékkapu a Pogánykő fölött Fotó: Fejér Megyei Értéktár

A Pogánykő 2016 februárja óta a Fejér Megyei Értéktár része. Amint megtudtuk: a verebi-lovasberényi út javításakor az út árkában 1853. május 9-én honfoglaláskori sírt tártak fel. Egy kalandozó vitézt temettek el felszerszámozott lovával együtt, ez bizonyítja harcosi, vitézi mivoltát. Termetes, csaknem 190 centiméter magasságú emberi csontváz feküdt a sírban. Az öv és a lószerszám aranyozott ezüstből készült veretei mellett 12 átlyukasztott ezüstpénzt is találtak, melyek a hadjáratokban való részvételt igazolták. Az érmék mindegyikét 875 és 924 között verették, amiből megállapítható volt, hogy a verebi halott a 10. század elején kerülhetett a földbe, s minden bizonnyal a honfoglalók első nemzedékéhez tartozott.

A lelet azért is nevezetes, mert a vitéznek trepanált (koponyalékelés) koponyája volt, mellette ott feküdt egy ezüstlemez, amit a seb nagysága miatt állandóan viselnie kellett. A műtét után a lovag még huzamosabb ideig élt, kétségtelenné tette ezt a csontseb szélének teljes kisimulása.

Emlékkapu a Pogánykő fölött
Fotó: Fejér Megyei Értéktár

A sír megmentett leletei: lókoponya és lólábszárcsontok, két vaskengyel, vas csikózabla, heveder és kisebb vascsat, ezüstcsat, ezüstlemez, arannyal futtatott karikás ezüstboglár (övdísz), tegezmaradványok, 6 vas nyílcsúcs, fejes ezüstgyűrű, egy-egy nyitott és sima ezüstkarika, sárgaréz karika, illetve vaskarika, egy-egy kikerekedő és hegyesedő végű, kerek átmetszetű lemezkarperec, valamint 28 övveret.

A szaltovói típusú gyűrűs akasztóveret a sír viszonylagos koraiságát tanúsítja. Ezt a darabot és talán magát az övet is még Etelközből hozhatta magával a gazdája. Bizonyosak lehetünk abban, hogy az etelközi hazában született, és Pannónia földjén, immár az új hazában, Vereben lelt végső nyughelyre. Az értékes lelet megmentése, szakszerű feltárása a község földbirtokos urának, Végh Jánosnak és barátjának, Érdy Jánosnak, a Magyar Tudományos Akadémia tagjának köszönhető.

A leletek egy részéről készült másolatok a település állandó kiállításán 2009 októbere óta megtekinthetők. A falu lakossága 2010-ben Emlékkaput állított a Pogánykő fölé, mely jelkép: kapocs a múlt, a jelen és a jövő között. A megyei érték fellelhetőségének helye: Vereb 02/2 hrsz., 8117 jelzésű országos összekötő út 13. kilométer kövénél.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában