2019.02.06. 07:30
Hó végéig tart az aratási időszak
Az eddigi viszonylag enyhe tél sem a jó minőségű haszonnád aratására, sem pedig a régi, avas nád tisztítóvágására nem volt igazán alkalmas. A törvény szerint azonban hamarosan lejár a nádaratási időszak…
Az idei enyhe tél nem igazán alkalmas a Velencei-tavon a nádvágásra – árulta el a Fejér Megyei Hírlapnak a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság. Az ok pedig, hogy sem a Velencei-tó, sem a talaj nincs fagyott állapotban – mondta Csonki István igazgató. Mint kiderült, a tavon a jégvastagság idén még nem volt megfelelő ahhoz, hogy lehetőség legyen a jégről történő nádvágásra, ehhez legalább 10 centiméteres fagyott rétegre lenne szükség. A jogszabályok szerint már nincs sok lehetőség arra, hogy ezeket a munkálatokat elvégezzék a szakemberek…
Fotó: Pesti Tamás/Fejér Megyei Hírlap
Nádaratásra a jogszabályok alapján a december 1-e, illetve február 15-e (indokolt esetben február 28-a) közti időszakban van lehetőség – utána kezdődik a költési időszak, így tovább nem lehet zavarni a nád közeli élővilágot a beavatkozással. Jelenleg mégsem tudnak a szakemberek nagy munkát végezni a Velencei-tavon. A Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóságot kérdeztük, mi ennek az oka.
– Az idei enyhe tél nem igazán alkalmas a nádvágásra, mivel sem a Velencei-tó, sem a talaj nincs fagyott állapotban – szögezte le kérdésünkre Csonki István igazgató. Mint kiderült, a jégről történő nádvágáshoz legalább 10 centiméteres jégrétegre lenne szükség, ami ezen a télen még nem valósult meg. A tavon ugyanis a természetvédelmi előírások alapján csak teherbíró jégről szabad nádat aratni, ellenkező esetben komoly taposási károk keletkezhetnek a nád gyökérzetében.
– Így ez idáig sem a jó minőségű haszonnád aratása, sem pedig a régi, avas nád tisztítóvágásai nem tudtak a kívánt mértékben megvalósulni. Ennek következménye, hogy a nádterületek nem képesek megfelelően megújulni – szögezte le a vízügyi igazgató, hozzátéve: a Velencei-tó nádasterülete 1030 hektár. A tó ökológiájának szempontjából az lenne az ideális, ha egy évben kb. 300 hektárt sikerülne learatni, így a teljes nádterület 3 évente megújulna. A jelenlegi időjárás ezzel szemben eddig 68 hektár nád learatását tette lehetővé, melyet a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság megbízásából és felügyeletével vállalkozók végeznek.