2019.03.08. 20:00
Házi- és fogorvosi praxisok: Több Fejér megyei kistelepülés is küzd a problémával
Van, ahol évtizedes gond a fogorvosi vagy a háziorvosi praxis betöltése. közben pedig idén is kiírták a motiváló letelepedési pályázatot.
Amennyiben a lakosságszám alapján nem sok a finanszírozás, nem vonzó a praxis fenntartása – érvelnek az érintettek
Fotó: pixabay.com
A 2019-es februári adatok szerint számos betöltetlen fogorvosi praxis található Fejér megyében. Legtöbb ideje Kislángon hiányzik a fogorvos, ahol 2007 szeptembere óta nincs szakember. De szintén évek óta hiányolhatják a saját fogorvost Szabadegyházán és Nádasdladányban is. Tavaly Dégen, Besnyőn és Kajászón lett üresedés, idén pedig Mór és Sárbogárd csatlakozott a tartósan betöltetlen fogorvosi praxisokat felvonultató Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) listájához. A kisebb lélekszámú településeken nem újdonság a probléma, amit azonban mégsem feltétlenül érzékel a lakosság. Így van ez a „listavezető” Kislángon is, ahol helyettesítéssel oldják meg a gondot.
Pályázat: erre a célra 1,25 milliárd forintos keretösszeg áll rendelkezésre
– Kezdetek óta helyettesítéssel oldjuk meg a fogorvosi praxis kérdését. Úgy vélem, egy akkora település, mint Kisláng, ahol 2560-an élnek, nem is feltétlenül tudna eltartani egy fogorvosi szolgálatot. Éppen ezért úgy látom, hogy a helyettesítés jó megoldás, a lakosság szereti is a szakembert, aki hetente kétszer Székesfehérvárról jön ide – fogalmazott a Fejér Megyei Hírlap kérdésére Rumpler Tibor polgármester.
Szabadegyházára Gárdonyból jön a helyettesítő szakember – mondta kérdésünkre Egriné Ambrus Andrea polgármester, aki hasonlóan vélekedik, mint kislángi kollégája: – Mivel a lakosságszám alapján nem sok a finanszírozás, ezért nem vonzó – mégis, tette hozzá a polgármester asszony, elégedettek a helyettesítő fogorvossal.
Az elmúlt években volt több olyan település Fejér megyében is, ahol a NEAK motivációs pályázatával sikerült fogorvost szerezni. Az egyik ilyen Fejér megyei településen dolgozó fogorvos – aki anonimitást kért – úgy véli, olyan alacsony finanszírozás kapcsolódik a fogorvosi tevékenységhez, amellyel éppen hogy csak ki tudja fizetni az asszisztense és a saját bérét. – Egy foghúzásért 250-300 forintot kapunk, amiből még egy zacskót sem tudnék venni…Ugyanezért a szolgáltatásért a magánrendelőben 20 ezer forintot elkérhettünk. Én ezzel csak most szembesültem – fogalmazott a szakember, aki az egészségügyi magánszférából érkezve nem számolt a finanszírozási különbségekkel. De teszi a dolgát, fűzi hozzá.
A háziorvosi praxisok tekintetében mégis – máshol – rosszabb a helyzet: a legrégebb óta talán Sárosd küzd a háziorvoshiánnyal, ahol 2010 szeptembere óta keresnek saját háziorvost. De a listában szerepel Dunaújváros kétszer, Bicske, Mátyásdomb, Sárbogárd szintén két praxissal, Balinka, Csákvár, Daruszentmiklós, továbbá Fehérvárcsurgó, Hantos és Igar, valamint Lajoskomárom, Mezőfalva, Nagykarácsony, Nagylók, Perkáta és Pusztaszabolcs, illetve Pusztavám, Seregélyes és Vajta, Ráckeresztúr, Mezőkomárom, Enying, Adony és Ercsi. A felsorolás kimerítő. A tartósan betöltetlen praxisok nagyon nehezen betölthetők. Hogy melyek ezek? A Fejér Megyei Hírlap kérdésére a NEAK-nál elmondták: tartósan betöltetlen az a területi ellátási kötelezettséggel működő háziorvosi és fogorvosi körzet, amelyben az ellátási kötelezettségnek hat hónapot meghaladóan csak helyettesítéssel tudnak eleget tenni (kivéve, ha az orvos a munkavégzésben akadályoztatva van például keresőképtelenség, szabadság, gyermekgondozás, hivatalos távollét miatt), valamint a helyettesítés kivételével az önkormányzat az ellátás nyújtásáról legalább hat hónapig nem tud gondoskodni önálló orvosi tevékenység végzésére jogosult személlyel. Bár azért hozzá kell tenni, ellátatlan körzet nincs a megyében, ugyanis az érintett településeken helyettesítő orvossal biztosítják az alapellátást.
A háziorvosi területen belül a gyermekorvos van a legnehezebb helyzetben – legalábbis Enyingen biztosan. Viplak Tibor polgármester szerint náluk kicsit speciális a helyzet – ahogy vélhetően sok más helyen is.
– Enyingen a két körzetnek kevés, egynek pedig sok az ellátandó terület, ezért hiába hirdetjük folyamatosan, még nem sikerült gyermekorvost találni. Ettől függetlenül jól működik a rendszer, ugyanis a másik körzet gyermekorvosa látja el mindkét körzetet – fogalmazott a polgármester, aki szerint fennakadást eddig még nem okozott ez a megoldás. Ami azonban jó hír, hogy február 28-án a település négy körzetének háziorvosa beadta a Három generációval az egészségért programra a pályázatát, amelyet ha megnyernek, nagy előrelépés várható az enyingi háziorvosi egészségügyi ellátásban.
Van, ahol haláleset miatt kell nélkülözniük a szakembert az ellátottaknak. Így van ez Csákváron is, de ahogy Illés Szabolcs polgármester elmondta, remélhetőleg csak átmeneti ideig.
A betöltetlen háziorvosi praxisok listáján szerepel a város, ugyanis a praxisjog tulajdonosa elhunyt, a család pedig új szakembert keres, árulja a tulajdonjogot. A körzet azonban addig is el van látva. A polgármester úgy tudja, az adásvétel épp folyamatban van, így remélhetőleg hamarosan megoldódik az átmeneti nehézség.
Az Állami Egészségügyi Ellátóközpont (ÁEEK) minden évben kiír pályázatokat azért, hogy motiválja a praxisjogvásárlást, illetve az adott településeken való letelepedést. Idén a közelmúltban szintén megjelent a kiírás, amely szerint erre a célra 1,25 milliárd forintos keretösszeg áll rendelkezésre, összesen ekkora összegre pályázhatnak az orvosok, ami fejenként maximum négymillió forintos támogatást jelent. A tartósan betöltetlen háziorvosi és fogorvosi körzetekben pedig a letelepedésre lehet meglehetősen magas összeget elnyerni: 20 millió forint a maximálisan elnyerhető támogatás. Ezt tehát a legalább öt éve üresen álló praxis betöltése esetén fizetik ki. Minél régebb óta áll üresen a praxis, annál nagyobb összeg nyerhető el.
36 betöltetlen orvosi praxis
A Fejér megyei praxisok számokban:
– A Fejér Megyei Kormányhivatal tájékoztatása szerint 2018. év végén Fejér megye területén a 141 felnőtt háziorvosi praxisból 10, a 76 vegyes (felnőtt és gyermek) háziorvosi praxisból 14, az 53 gyermekorvosi praxisból 3, a 126 fogorvosi praxisból 9 betöltetlen.
– Ez azt jelenti, hogy az összes (396) alapellátási orvosi praxisból 36 betöltetlen, vagyis a praxisok 9,09 százaléka.
A 2019. évi letelepedési pályázat főbb pontjai:
– 59. életévet még be nem töltött háziorvos és fogorvos nyújthat be pályázatot,
– Az orvos a pályázat benyújtásakor nem rendelkezhet praxisjoggal, s legalább 6 évre szóló személyes ellátási kötelezettséget kell vállalnia a körzetben.
– Legalább 12 hónapja betöltetlen körzetekre nyújtható be pályázat, a betöltetlenség idejétől függően 12–20 millió forint közötti támogatási összeg nyerhető el.