2019.04.15. 07:40
Gazdagabbak lettek, és magyarságuk is erősödött a diákoknak Csákváron
A mi kincsesládánk címmel háromfordulós vetélkedőt rendezett felső tagozatosok és középiskolások számára a Fejér Megyei Önkormányzat és a Fejér Megyei Értéktár Bizottság. A megyei értékek és a hungarikumok mentén zajló versenyt a csákvári általános iskola csapata nyerte.
Janky Bendegúz, Mester Bettina, Kovács Alexa és Néráth Katalin
Fotó: Pesti Tamás / Fejér Megyei Hírlap
A versenyre 16 iskolából összesen 36 csapat nevezett. Az első két forduló online módon zajlott, és az itt elért eredmények alapján a középiskolások mezőnyéből öt, az általános iskolásokéból nyolc csapat kapott lehetőséget a döntőn történő részvételre. Az Esterházy Móric iskola tanulóit, Kovács Alexát, Mester Bettinát, Néráth Katalint és Janky Bendegúzt Némediné Varga Judit, a gyerekek történelemtanára és egyben osztályfőnöke készítette fel. A csapat 3 tagja már rutinosnak számít a hungarikumversenyeken, hiszen, ha emlékeznek, tavaly a lakiteleki országos verseny döntőjében is szerepeltek. Sőt, az idén is bejutottak a fináléba, így május végén ismét versenyezhetnek.
A fazekasságot ajánlották az értéktárba
Ennek ellenére azért volt olyan, amin meglepődtek a fehérvári döntőben, ahol szerintük inkább a kézügyesség számított, mint a tudás. Viszont nagyon élvezték még az elődöntők folyamán a címerrajzolást, vagy azt, amikor a saját településükről kellett ajánlani valamit a Fejér megyei értéktárba, ezért a csapat elment a fazekasházba, ahol fotókat készített, és kipróbálták a korongozást is. Ezzel a feladattal kapcsolatban némi meglepetéssel vegyes szomorúsággal jegyezték meg: annak ellenére, hogy Csákvár igen gazdag kulturális értékekben, mégsem szerepel a megyei értéktárban semmi, ami csákvári. Szintén egy feladat kapcsán megszólaltatták Bodrogai Gyuláné, Erzsi nénit is, aki elmesélte, miért büszke Csákvárra és miért szeret ott élni.
– A tavalyi év egy nagy ugrás volt a semmibe, nem nagyon tudtuk, mire jelentkezünk. Aztán annyi élményt, sikert, örömet hozott a hungarikumverseny, hogy nem is volt kérdés a gyerekek számára a megyei versenyen történő indulás, és az sem, hogy ismét nevezzenek a hungarikumversenyre is. A felkészülés és a fordulók alatt annyi hazai és határon túli értékkel ismerkedtek meg, amelyekkel nem csak gazdagabbak lettek, de megerősítette a magyarságukat is – fogalmazott Némediné Varga Judit.
A diákokat és a felkészítő tanárnőt azonban nem csak azért illeti dicséret, mert sikeresen szerepeltek ezeken a versenyeken, de a különböző fordulókban kapott feladatok minőségi elvégzése bizony rengeteg időt igényel, amelyre mind a diákok, mind pedig a tanárnő munka, tanulás és különórák mellett fordítanak időt.