Elkerülhető a sexting, a cyberflashing, a lejáratás

2019.09.18. 07:00

Fontos témában tartottak road-show-t a Széchenyi Szakgimnáziumban

A tanárok és a diákok az online védelmet szolgáló lehetőségekkel ismerkedhettek.

Bokros Judit

Urbán Anikó beszélt a bántalmazás dinamikájáról, a felelősségről is Fotó: Fehér Gábor

Digitális immunerősítő program (DIP) – így keresztelték el az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az Új Nemzedék Pont, valamint civilek és a versenyszféra közreműködői által létrehozott programot. Célja, hogy a fiatalok biztonságosabban mozoghassanak az online térben, kevésbé legyenek kitéve a kibertámadásoknak, ne éljenek vissza adataikkal, és ne essenek zaklatások áldozatául.

A részletekkel országos roadshow keretében lehet ismerkedni, ilyenre került sor kedden a Széchenyiben. A rendezvényen voltak előadások a tanároknak, a fiataloknak pedig még hekkershow-t is bemutattak.

Kell tennünk ellene!

A délelőtti programkezdéskor Illés Bolgárka helyettes államtitkár köszöntötte a megjelenteket, kifejtve a DIP lényegét. Elmondta: kézikönyvben és tanóravázlattal igyekeznek segítséget nyújtani abban, hogy tudatosabban használjuk az internetet, az okoseszközöket, és elkerülhessük a kellemetlen, akár komoly következménnyel járó helyzeteket.

Az előadások sorát az Info­Társ részéről Urbán Anikó nyitotta, aki a cyberbullyingról beszélt. Megtudtuk: megkérdezés alapján derült ki, hogy a magyar 5–8. osztályos gyerekek közel 80 százaléka súlyosabbnak érzi az internetes bántalmazást egyéb bántalmazási formáknál. A nagy különbség az online és az offline zaklatás, bántalmazás között az, hogy az előbbi szinte végtelen lehet, hiszen a netes térbe újra és újra, akár otthon is visszalép a gyerek. Ráadásul a valós világban működő szociális fékek eltűnnek, mert az interneten anonim módon is jelen lehetünk, így akár durvábban is fogalmazhatunk, mint szemtől szemben.

Urbán Anikó beszélt a bántalmazás dinamikájáról, a felelősségről is Fotó: Fehér Gábor

Anikó felsorolta az online bántalmazás jellegzetes fajtáit – zaklatás (egy-két bántó komment még nem számít annak), lejáratás, flaming, identitás­lopás, kiközösítés, kibeszélés, becsapás, cyberstalking, sexting, cyberflashing –, s néhányat ki is fejtett. A fiatalokat állítólag a cyberstalking ijeszti meg a legjobban, mert az amolyan megfigyelés a szokásaikról. A sexting talán az egyik legismertebb, ez a szexuális tartalmú képek, videók, üzenetek közzétételét jelenti. A DIP nyomtatott kiadványa és a weboldal (http://www.mydip.xyz/) sok hasznos ötletet ad ahhoz, mindezek hogyan kerülhetők el, mitől válhat biztonságosabbá az internetezés.

Anikó hozzátette: fontos, hogy a pedagógusok tudjanak segíteni a gyerekeknek, ha hozzájuk fordulnak. Az első és legfontosabb lépés azonban az ilyen eseteknél az, hogy egyáltalán tudjunk róluk, tehát a fiatal elmesélje.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában