2021.07.26. 07:30
Több település nyári versenye zajlott Isztiméren
Bor- és pálinkaversenyt hirdetett Szigetvári Tünde, aki 18 éve szervezi ezt a programot az iszkaszentgyörgyi borral és szőlőtermesztéssel kapcsolatos hagyományok védelmében.
Megszokott munkában a bírálók
Fotó: Palocsai Jenő / Fejér Megyei Hírlap
Szigetvári Tünde Iszkaszentgyörgyön él és a közel két évtizedes verseny is mindig abban a községben zajlik, ám kivételesen az isztiméri művelődési ház adott otthont az események, ahol a helyieken és az iszkaiakon túl csóriak is szerepeltek.
A boros zsűri egyik tagja, Varga Máté elmondta, hogy jól szerepeltek a borok, a kilenc mintából négynek tudtak aranyat adni, illetve lett egy ezüst- és három bronzérmes tétel is. Varga felhívta a gazdák figyelmét, hogy a borok esetében a fáradtság, a kénhiány, a barnatörés felé hajló állapotok ellen kis odafigyeléssel, könnyedén tudnak tenni a gazdák.
A rozé és vörös bor kezelésének fontosságáról beszélt Sáfrán András is, aki Dénes Zoltán mellett a harmadik tagja volt a zsűrinek. Sáfrán hangsúlyozta: – A rozé készítéséhez szükséges a megfelelő technológia, mely többek között magában foglalja a hűtött erjesztést és a szén-dioxid hozzáadását. Sokkal nehezebb egy jó rozét elkészíteni, mint egy jó vöröset vagy fehérbort.
A hibák felsorolását követően Sárfán dicsérte a gazdákat, hogy egy ilyen késői, nyári időpont ellenére is bevállalták a megmérettetést. Arra kérte a megjelenteket, hogy minél többet vegyenek részt efféle rendezvényeken, mert az ilyen szakmai esteken sokat lehet tanulni és ha a kritikát nem sértésnek veszik, hanem segítségnek, és ennek megfelelően megfogadják a tanácsokat, akkor egyre több jó és szép bor kerülhet a poharakba.
A legmagasabb pontszámot az isztiméri Plózer Krisztián Királyleányka bora érte el.
A párlatok versenyének is volt zsűrije. Raffai Tamás pálinka mester, a Zamárdi Fenegyerek pálinkafőzde munkatársa és Theisz Judit párlatkészítő kereste a színtelen, erős italokban előbb a hibákat, aztán a száraz próba idején a még inkább előbukkanó ízeket, zamatokat, gyümölcsösséget. A pálinka cseppeket a csuklójukra kenve hagyták párologni, hogy az illékony alkohol távoztával könnyebben felismerhessék az adott gyümölcs fajtajegyeit. A tíz pálinka küzdelméből végül egy isztiméri fán termett sárgabarack főzete lett a legjobb. A párlat büszke tulajdonosa Kraus Gerard.
A három település nyári versenye és az azt követő, elemzésektől sem mentes beszélgetés késő estig tartott.
Frissen Fejérből
- Cserbenhagyásos gázolás: Ádám a fővárosban küzd a felépülésért
- Félmeztelen nő feküdt az M7-es autópálya leállósávján
- Kezei között éltre kel a különleges alapanyag
- Szakadatlan elhivatottsággal folytatják munkájukat
- Kreatívan telt a szombat a Sóstó Látogatóközpontban