2021.09.08. 20:00
Fejér megyében az erdőtakarítás az egyik legfontosabb feladatuk
Egyre gyarapszik az erdők nagysága Magyarországon és Fejér megyében egyaránt – ezzel a jó hírrel szolgált az Erdőmentők Alapítvány vezetője. Csanádi Viktor szerint azonban ezzel egyenes arányban nő a hulladék mértéke is erdeinkben.
Az Erdőmentők csapata a Vértes táborban találkozott legutóbb nyár végén
Fotó: Erdőmentők
Az Erdőmentők Alapítvány egy természetvédelmi civil szervezet, ekképpen a természetről, a vadvilágról való gondoskodás az elsődleges feladata. Fejér megye központi szerepet játszik az országos szinten 1400 önkéntest foglalkoztató csapat életében, hiszen időről időre itt, a Mór melletti Vértes táborban rendezik meg országos konferenciájukat. Augusztus végén tartották az idei rendezvényüket, melyen volt madárgyűrűzés, éjszakai bogárles, denevérvizsgálat és persze számos szakmai előadás is.
Csanádi Viktor, az Erdőmentők erdő- és vadvédelmi vezetője mesélt munkájukról
- A szemétszedéstől az erdőültetéseken át a vadállatmentésig rengeteg projektünk van folyamatban. A terepi munkát erős edukációs vonallal egészítjük ki, hogy a következő generáció kicsit másképp fejlődjön ezen a téren, jobban ismerje a természet igényeit, jobban tudja támogatni azt a későbbiekben – árulta el. Fejér megyében az erdőtakarítás az egyik legfontosabb feladatuk.
- Olyan mennyiségű szemetet helyeznek el ugyanis az emberek az erdőkben, hogy a móri központú, százfős csapat alig győzi – mesélte, majd kiemelte a helyi kis botanikus kertet, ahol szintén bemutatják a természetet az érdeklődőknek, valamint a Vértes tábort, ahol nem csak az országos konferenciát szokták megrendezni. Rendszeres táboroztatás zajlik itt, érzékeny csoportoknak, hátrányos helyzetű és beteg gyerekeknek tartanak foglalkozásokat az erdőről. Azért az jó hír, hogy a szervezet szerint folyamatosan gyarapszik az erdők nagysága, megyei és országos szinten egyaránt. Ezzel párhuzamosan a „természetességük” is nő – azaz egyre jobban törekednek az erdőgazdálkodók, hogy a természethez közelebbi állapotú legyen az erdő. A tapasztalat szerint kezdenek megszűnni tehát azok az „ültetvényerdők”, melyek gyakorlatilag egy fafajjal, aljnövényzet és szinte állatvilág nélkül nevelkednek.
A civil szervezet egyik legfontosabb feladata Fejérben az erdőtakarítás
- Látjuk ennek a hasznos eredményét – szögezi le az erdőmentő. – Ilyen természetes jellegzetesség például a holtfák jelenléte az erdőben. Vagyis az elpusztult fákat nem takarítják el, hanem kint hagyják őket, így válhatnak számos faj táplálékává, búvóhelyévé. Akik nem ismerik ennek jelentőségét, azt hihetik, hogy elhanyagolják az erdőket, pedig pont azok túlélését garantálják a holtfák. Többek közt ennek a folyamatnak a megismertetésében veszünk mi is részt. Sajnos azonban nemcsak az erdők nagysága nő, de a bennük elhagyott, elhelyezett hulladék mennyisége is – tudtuk meg. – Manapság gyakran komplett építkezések anyaga kerül az erdőkbe, de a látogatók is rendszeresen kint hagyják a szemetüket. Különösen igaz ez a városi erdőkre. És mivel az erdő amolyan természetes fésű, ha a szél sodorta szemét fennakad, így itt gyűlik fel a városokban elhagyott maszkok, gumikesztyűk sokasága is – mutatott rá Csanádi Viktor.