2022.09.07. 12:00
Egy nyerges-szíjgyártó és egy népi kézműves közös tárlata
Szeptember végéig, tehát a Mihály-napi Lovas- és Pásztortalálkozó idején is még látható az a kiállítás, amely augusztus 19-én nyílt a Csákvári Emlékházban és két alkotó, egy szíjgyártó és egy népi kézműves bőrből készült munkáit mutatja be.
A kiállítás egyik részét képező lószerszámok. Manapság újra divat a lovaglás
Fotó: Némedi István
A Magosi családot Csákváron mindenki ismeri, több generáció óta foglalkoznak lovakkal. Ijfabb Magosi Istvántól így egyáltalán nem állt távol a lószerszámok javítása, készítése már gyerekkorában sem. Ezért választott végül olyan iskolát, ahol kitanulta a szíjgyártó-nyerges szakmát. A szintén csákvári Setét Attila ugyanakkor autodidakta módon sajátította el a bőr megmunkálásának fortélyait és elsősorban katonai felszerelések készítése, régi darabok javítása, restaurálása áll érdeklődése középpontjában.
Amíg tehát István nyergeket és lószerszámokat vitt a kiállításra, addig Attila például pisztolytáskákat és lőszertartókat. De a múzeumban azt is megnézhetik, hogyan volt felszerelve, felszerszámozva egy ’48-as huszár lova, illetve mit vittek magukkal és hová rakták az ásót és a fegyvert a második világháborúban a kerékpáros alakulatok katonái.
A kiállítás létrejöttéről a szervező, Tóth Árpádné így mesélt: - A móriakkal együtt ez a környék, azt szokták mondani, az ezerjó és az ezer ló hazája. A lótartáshoz pedig szorosan kapcsolódnak a lószerszámok. Az ősi nyerges-szíjgyártó mesterséget viszont ma már nagyon kevesen űzik. Csákváron azonban ifjabb Magosi István személyében van ilyen! Ráadásul közvetett módon, egy régi csákvári mestertől, Dömötör Imre bácsitól tanulta a szakma fogásait. Édesapja ugyanis tőle leste el azokat a fortélyokat, amivel aztán otthon maga javította a lovasok szerszámait. Mellé felkértem Setét Attilát, hozzon ő is a munkáiból, mert ugyan teljesen más területen mozog a bőrrel kapcsolatban, mégis látványos és érdekes az, amit csinál. Nem mellesleg pedig népi kézműves.
A 23. Mihály-napi Lovas- és Pásztortalálkozóra egyébként szeptember 24-én kerül sor. A tárlat minden nap, de csak előzetes egyeztetés után látogatható.