2023.06.02. 07:00
Újabb virágok a fehérvári olimpiai emlékműnél (galéria)
Kű Lajos, a székesfehérvári Aranycsapat Alapítvány elnökének meghívására csütörtökön késő délután ismét egy nagyszerű ember látogatott el az ősszel felavatott olimpiai emlékműhöz. Nagy István vállalkozó és műgyűjtő azonosul a célokkal és támogatója azoknak a törekvéseknek, amelyek az 1952-ben 16 aranyérmet szerzett sportolók dicsőségét hivatott hirdetni, emlékét megőrizni.
Nagy István nemrégiben tizedszerre járta végig a leghíresebb európai zarándokutat
Fotó: Tihanyi Tamás
Az ünnepélyes szoboravatás óta járt a helyszínen és tisztelgett az emlékmű előtt Csókay András világhírű idegsebész, Bodnár András olimpiai, világ- és Európa-bajnok vízilabdázó, Rejtő Ildikó kétszeres olimpiai bajnok tőrvívó, Márfi Gyula nyugalmazott érsek és Kozma Imre atya, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapítója is. Mindannyian koszorút helyeztek el Melocco Miklós alkotásának talapzatánál. Csütörtökön Nagy István vállalkozó, műgyűjtő fogadta el Kű Lajos meghívását, és elmondta, támogatja azokat a célokat, amelyeket az egykori kiváló labdarúgó megfogalmazott: elsőként azt, hogy az olimpiákra induló magyar sportolók ezután Székesfehérváron, az olimpiai emlékmű mellett tegyék le esküjüket. Fontosnak tartotta azt is, hogy a magyar ifjúság minél jobban megismerje az 1952-ben történteket, hiszen tanítani való eredmény, amit a kommunizmus országából feltörekvő sportolóink ilyen világraszóló módon elértek. Messze nem elvetendő az az ötlet sem, hogy Puskásék, Papp Laciék dicsősége legyen örök Hungarikum.
Nagy István járt a fehérvári olimpiai emlékműnél
Fotók: Tihanyi TamásNagy István nem tősgyökeres Fejér vármegyei, de Tordason talált otthonra, és számos kiváló szobor, emlékmű megszületéséhez járult hozzá az elmúlt években, többségük Melocco Miklós Kossuth-díjas szobrászművész alkotása. De Nagy István nem csak ezért rendkívüli ember: egyéniségének megértéséhez hozzátartozik, ha tudjuk, nemrégiben tizedszerre teljesítette az El Camino-t, a leghíresebb zarándokútat. Ő azt mondta, 75 évesen valószínűleg a legidősebb volt, aki erre vállalkozott. Hogy miért? Erről és sok másról rövidesen részletesen is beszámolunk, hiszen élményeiről örömmel beszélt a FEOL Podcast-nak.