Óvoda és bölcsőde együtt, a zárda nyomdokán

2024.06.02. 12:54

Az évszázados folytonosság szellemében várják a gyerekeket Alcsútdobozon

A katolikus templom melletti zárdába jártak az óvodások, felekezeti különbség nélkül, száz évnél is régebbtől fogva. Óvodaként működött mindig a műemlék épületben az intézmény, s most átadták az új bölcsődét.

Zsohár Melinda

Fotó: Zsohár Melinda

Alcsútdobozon fogalomnak számított a Habsburg nádori család leszármazottai által 1882-ben alapított és apácák által működtetett óvoda. A többségében református családok gyermekei együtt jártak a katolikusokkal az óvodába, s szinte minden gyermeket beírattak a kiváló intézménybe. Ma hungarikumnak mondjuk, s az egykori visszaemlékezők is mindig megerősítették az igaz legendákat a magas minőségű nevelési módszerekről. A zárdával együtt épített óvoda homlokzati falfülkéjében álló Szűz Mária-szobrot az államosítás után sem távolították el, s a mindenkori óvodavezetés is megemlékezett a tiszteletre méltó elődökről az államszocializmus idején is. A József főhercegi család 1907-ben építette fel a katolikus templomot az óvoda-zárda mellé, a hétvégén pedig minibölcsődét avattak a szomszédságban, kiteljesítve a szakrális helynek minősíthető falurészben fekvő patinás együttes küldetését.

Fotó: Zsohár Melinda

Az ünnepélyes avatón Tóth Erika alcsútdobozi polgármester és Óvári Zsoltné óvodavezető fogadták a vendégeket: Tessely Zoltán országgyűlési képviselőt, Molnár Krisztián Fejér vármegyei közgyűlési elnököt és Szabó Gábor Bicske járási hivatalvezetőt. Burbela Gergely katolikus és Lendvai Sándor református lelkipásztorok áldást kívántak az új intézményre és leendő tevékenységére. Tóth Erika polgármester avatóbeszédében elmondta, tíz éves álom valósult meg a beruházással, noha többször elbizonytalanodtak, valamint forráshiány miatt is letettek volna tervükről. Ám a település és főként a fiatal szülők kívánságára másodszor is benyújtotta a testület a pályázatot, bírták az országgyűlési képviselő és a megyei közgyűlés támogatását, s ez sikerre vezetett. A polgármester asszony nem indul az idei választáson, két önkormányzati ciklus után nyugdíjba vonul, mondta el a megjelentek előtt. A minibölcsőde megvalósulása személyes örömmel tölti el, hangsúlyozta nagymamaként is. Hozzátette: a gyermekvállalás ne múljék anyagiakon, s ebben segít a bölcsőde az édesanyáknak, ha hamarabb visszatérnének a munka világába.

Fotó: Zsohár Melinda

A nyolc kisgyermek elhelyezésére alkalmas, korszerű, új épület 350 millió forintos EU-s támogatás révén valósult meg, hangzott el.  Kétségtelenül szűk a hely, minden négyzetmétert kihasználva születtek a tervek, s osztották be az építés során a kis földdarabot. Áll a leendő tornaszoba vázszerkezete is, s néhány éve használják a műfüves minifocipályát szabadtéri tornára, mozgásra, színes, ötletes játszótéri bútorokkal egyetemben a kibővített telken. Tessely Zoltán országgyűlési képviselő és Molnár Krisztián közgyűlési elnök a családtámogatási rendszer folyamatos bővítéséről, az ezzel kapcsolatos kormányzati szándék fenntartásáról szólt röviden. A képviselő beszámolt róla, hogy egy újabb, 155 millió forintos nyertes pályázat révén hamarosan megkezdik a Háromhárs Óvoda műemlék épületének teljes körű felújítását. Az óvodások műsorával zárult stílszerűen az avató, s megjelentek  a szeptembertől megnyíló minibölcsőde leendő lakói fiatal szüleikkel, nagyszüleikkel, mintegy a község képviseletében.

Fotó: Zsohár Melinda

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában