Péntek 13-a van

2024.09.13. 12:29

Ne vegye fel a telefont és ne ásítson!

De főzni se főzzön és ne menjen fodrászhoz sem, sőt, ha fekete macskát lát az utcán, nyugodtan engedje át maga előtt, de semmiképpen se nézzen a szemébe! Ugyanis péntek 13-a van, e napon pedig számos dolgot nem ajánlj a néphiedelem.

Gombor Lili

A 13-as szám negatív erőihez kapcsolják az Apollo-13 űrhajó szerencsétlenségét is.

Fotó: Illusztráció: Pexels

A magyarok jelentős része még most, a 21. században is babonás, és bizony összeszorul a gyomra, ha arra gondol, ma péntek 13-a van. Olyannyira erőt vesz rajta a félsz, hogy nyakába veszi a várost és első útja a biztosítóhoz vezet. Mert hogy a statisztikák szerint e napon még az újonnan megkötött biztosítások száma is megugrik. Jobb félni, mint megijedni, ugye? Hát, nem egészen, sokkal inkább babonákról van szó, mint racionális megfontoltságról.

A babonák a néphagyományban gyökereznek, szájhagyomány útján terjednek, és az emberek generációkon át adják át egymásnak ezeket a hiedelmeket.  A Péntek 13.-hoz fűződő hiedelmek csokra az egyik legismertebb babonánk, szerencsétlen napnak tartják. A hiedelem egy nap és egy szám jelentéséhez kapcsolódik. A keresztény kultúrkörben már régóta ismert a 13-hoz fűződő babona. Állítólag ezen a napon harapott bele Éva a tiltott a gyümölcsbe. Valószínűsíthetőbb azonban, hogy a péntek szerencsétlenségének eredete a nagypéntektől ered, "amikor a világ Megváltója a keresztre feszíttetett". Így a pénteken végzett munka biztosan szerencsétlenül végződik. Valószínű, hogy a 13-as számhoz tartozó babona is bibliai eredetű, addig a napig nyúlik vissza, amikor Jézus Krisztust megfeszítették. Az utolsó vacsorán 13 vendég volt: a 12 apostol és maga Jézus. Más források szerint az őt eláruló Júdás személyére utal a szám, mert ő volt az, aki tizenharmadikként ült az asztalhoz. A babona ma is tartja magát: vannak, akik mind a mai napig kerülik, hogy egy tizenhárom fős társasággal üljenek le ebédelni. A XX. század első felében olyan rossz híre volt a 13-as számnak, hogy a New York-i felhőkarcolók 80 százalékában nem volt 13. emelet, a szállodákban 13-as szoba, a kórházakban 13-as kórterem, a színházak nézőterén 13. sor, az utcákon 13-as házszám, és egyes légikikötőkben ma sincs 13-as beszállókapu. 

Mondanánk, hogy nincs mitől tartani, de úgy sem tudnánk bizonyítani, hogy ma valakit azért nem ért nagy veszteség, vagy azért került el egy balesetet, mert nem vette fel a telefont vagy nem ment fodrászhoz, úgy sem tudnánk bizonyítani. Annyit azonban nem árt megjegyezni, hogy az ok-okozati összefüggések között bizony nem babona és hiedelem, hanem racionalitás búvik meg.
 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában