2024.11.10. 20:17
Béres Csepp, sütőpor és fájdalomcsillapítás – híres-neves patikusok a Kazay-emléknapon
A Kazay Endre-emléknappal egybekötve tartott rendkívül érdekes vetített képes előadást Szima Viktória, a Fejér Vármegyei Levéltár munkatársa vasárnap késő délután. A székesfehérvári Fekete Sas Patikamúzeumban rendezett eseményen emlékeztek meg ugyanis immáron 12. alkalommal a vértesacsai kötődésű polihisztor gyógyszerészről, aki páratlan munkásságával, elhivatottságával nem csak a Fejér megyei falucska, de az egész ország elismerését is kivívta.
Szima Viktória, a Fejér Megyei Levéltár munkatársa személyes kedvencének Kabay Jánost, a fájdalomcsillapítás atyját nevezte meg.
Fotó: Fehér Gábor
Híres-neves patikusok címmel tartott érdekfeszítő előadáson mintegy 700 évet öleltek fel, ahol az érdeklődők megismerkedhettek egyrészről a gyógyszertárak történelmi háttérévével – mint elhangzott, az első gyógyszertár Bagdadban nyílt meg 754-ben –, másrészről híres magyar feltalálókkal, alkotókkal vagy éppen gyógyszergyárosokkal is, akik munkájukkal kivívták nem csak kortársaik, de az utókor elismerését is. A Kazay Endre-emléknap iránt sokan érdeklődtek.
Szima Viktória, a Fejér Vármegyei Levéltár munkatársa prezentációjában kitért többek között a Béres Csepp megalkotójára Id. Dr. Béres Józesfre, Richter Gedeon gyógyszerészre, a modern magyar gyógyszeripar megteremtőjére és életútjának tragikus végkimenetelére, vagy éppen személyes kedvencére, Kabay Jánosra is, aki feleségével együtt dolgozott azon, hogy a morfint ki tudják nyerni a mákból anélkül, hogy ópiumot kéne felhasználni. A FEOL kérdésére az előadó kiemelte Váncza József gyógyszerész nevét is, hiszen ki ne hallott volna a híres reklámszlogenről: „Haladjon Ön is a korral, süssön Váncza sütőporral!" A találmány idén ünnepli 100. születésnapját.
Természetesen az előadás fókuszában az emléknapon Kazay Endre életútja volt, aki utolsó éveit a vértesacsai gyógyszertárban töltötte. Ahogy Szima Viktória fogalmazott,
ő készítette azt a négyrészes 1534 oldalas Gyógyszerészi lexicont, ami az egyik legjobb gyógyszerészettörténeti összefoglaló mű.