2 órája
Száz éves lesz a Testnevelési Egyetem: zöld örökség a Velencei-tó kapujában (galéria)
A Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem (TF) idén november 5-én, a kápolnásnyéki bekötőúton száz kislevelű hársfát ültetett el a hallgatók részvételével, ezzel folytatva a tavaly megkezdett hagyományt. Az esemény nemcsak a 2025-ben százéves fennállását ünneplő TF Fenntarthatósági Programjához kapcsolódik, hanem a környezettudatosság és közösségi összetartozás szellemében tiszteleg a múlt és a jövő generációi előtt. A Velencei-tó térségében végzett faültetéssel a TF az egészséges ökoszisztéma fontosságát hangsúlyozza, emlékeztetve mindenkit az egyetem társadalmi felelősségvállalására, valamint a hagyomány és fenntarthatóság összekapcsolódására.
Jövőre lesz száz éves a TF – ennek apropóján ültettek száz hársfát a kápolnásnyéki bekötőúton az Egyetem tanárai és diákjai
Fotó: Fehér Gábor / Fejér Megyei Hírlap
November 5-én, kedden a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem (TF) tanárai és hallgatói Kápolnásnyéken, a bekötőút mentén száz kislevelű hársfát ültettek el a környezettudatosság jegyében, ezzel is kapcsolódva a TF közelgő, 100. évfordulójához. A faültetés ünnepélyes eseményével a TF Fenntarthatósági Programja jelentős állomáshoz érkezett, mellyel újabb zöld örökséget hagy hátra a Velencei-tó térségében, emléket állítva az elmúlt száz év eredményeinek és kihívásainak.
A faültetés ceremóniáját Mezei Dániel, a Testnevelési Egyetem kommunikációs igazgatója nyitotta meg, aki hangsúlyozta a hársfák kulturális és ökológiai jelentőségét:
– Száz kislevelű hársfát ültetünk. Aki járja az erdőt, az tudja, hogy ez egy erdőalkotó fa Magyarországon, és kiváló méz készül belőle – kezdte beszédét Mezei Dániel, rámutatva a fa különleges tulajdonságaira. – Nem mellesleg több száz évig él, tehát mi már rég nem leszünk akkor, amikor a TF hallgatói, munkatársai és mindenki által itt elültetett 100 hársfa állni fog, és egy gyönyörű fasort alkot a Velencei-tó határán – fogalmazott, s hozzátette, hogy ezzel a projekttel a jövő generációk számára hagynak élő emléket, amely hosszú évtizedeken át hirdeti majd a fenntarthatóság és közösségi felelősségvállalás fontosságát.
Sterbenz Tamás professzor, a Testnevelési Egyetem rektora köszöntőjében a faültetés jelentőségét mély történelmi kontextusba helyezte:
– A faültetés szól egyrészt az elmúlt 99 évről, de talán még inkább a következő száz esztendőről. Az itt álló fák sorban az egyenes utat szimbolizálják, amelyet a TF a jövőben végig kíván járni – mondta a rektor, utalva arra, hogy a múlt tanulságai alapján dolgoznak egy fenntartható jövőért. – 1925 óta rengeteg mindenen ment keresztül az egyetem: emlékezzünk a 2014-ben visszanyert önállóságra, és arra a tűzvészre, amely ezt követően történt, és amely a Csörsz utcai sporttelep és a Velencei Víziközpont fejlesztését is előmozdította. Fontos számunkra a nemzeti és a nemzetközi kapcsolatok ápolása, mert a TF-nek a határokon átívelő hatása és értékei a mai napig meghatározóak.
A professzor külön megemlékezett a faültetéshez kapcsolódó kulturális és nemzeti jelentőségről, idézve Bartha Dénes erdőmérnök professzort, a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karának intézetigazgató professzorát: – A kislevelű hársfákat, melyeket Bartha professzor úr közvetítésével kaptunk, már a germánok és szlávok is szent faként tisztelték, és a magyar történelemben is jelentős szerepük volt. A TF számára ez a faültetés egy emlékeztető arra, hogy a tudományos nyitottság, a nemzetközi együttműködés és a történelmi örökség mind hozzájárulnak az egyetem identitásához. A hársfa hosszú élettartama, a közösségben való fennmaradása példaként szolgál mindannyiunk számára, hogy milyen közösségi értékekre kell építenünk.
A faültetést szintén támogató Mocsai Lajos professzor, a Testnevelési Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke a hársfa ökológiai jelentőségét és annak szimbolikus vonatkozásait hangsúlyozta: – Azért vagyunk itt, mert a Testnevelési Egyetem küldetése nemcsak a sport és testkultúra fejlesztésére korlátozódik, hanem a természet és az ökoszisztéma tiszteletére is – fogalmazott Mocsai, aki kiemelte, hogy a TF munkája összhangban van az ökológiai egyensúly és a fenntarthatóság értékeivel. – A kislevelű hársfa rendkívül ellenálló, akár több száz évig is megél, és a klímaváltozás során különleges alkalmazkodóképessége mindannyiunk számára követendő példa – mutatott rá Mocsai, majd részletesen beszélt a hársfa tulajdonságairól. – Ez a fa először karcsú sziluettként jelenik meg, majd dús lombot növeszt, és gyógynövényként is hatalmas értéket képvisel. Az együttélésre való hajlama, valamint az a képessége, hogy kontraszelekciót végez, szimbolizálja a Testnevelési Egyetem azon célkitűzését is, hogy a közösségben együttműködve és a legjobbak kiválasztásával hozzájáruljon a hazai testkultúra fejlődéséhez.
A helyi közösség képviseletében Podhorszki István, Kápolnásnyék polgármestere is szót kapott, aki a faültetés hosszú távú közösségi és környezeti hatásait emelte ki: – Nekem, mint polgármesternek, nagy öröm egy ilyen kezdeményezés. Hatalmas jelentősége van annak, hogy itt, a Velencei-tó kapujában ilyen különleges fasor létesülhet – mondta a polgármester, aki a fák gondozásának fontosságára is felhívta a figyelmet. – Az, hogy most elültettük ezeket a fákat, csak az első lépés. Öntözni, gondozni is kell majd őket valakinek. Az önkormányzat is kiveszi majd a részét a feladatból, különösen a száraz időszakokban. Örülök, hogy a Testnevelési Egyetem ilyen módon is példát mutat, és remélem, hogy az országban máshol is egyre több hasonló kezdeményezés valósul meg – zárta szavait a polgármester.
Az esemény a Testnevelési Egyetem fenntarthatóság iránti elköteleződését hangsúlyozta, és ezzel egy fontos állomásához érkezett a TF ünnepi eseménysorozata.
Száz éves lesz a Testnevelési Egyetem: zöld örökség a Velencei-tó kapujában
Fotók: Fehér Gábor