2018.03.20. 19:10
Varró Ágnes mesélt kegyhelyekről, kegytárgyakról a Játékmúzeumban
A Moskovszky-gyűjtemény apró kegytárgyai s a kegyhelyek adták a legutóbbi Játék Szalon témáját.
Varró Ágnes vetített képes előadással készült
Fotó: Koppán Viktor Dávid/Fejér Megyei Hírlap
A Hetedhét Játékmúzeum Játék Szalon című ismeretterjesztő előadás-sorozatában kedden a kegyhelyekről, a búcsújárás hagyományairól volt szó a Moskovszky-gyűjtemény tükrében.
Az érdeklődők Varró Ágnes néprajzkutató előadását hallgathatták meg, aki elmondta: a búcsújárás virágkora a török kiűzése utáni időkben, a barokk korszakban indult. Ekkor rengeteg Mária kegyhely virágzott föl. Az előadó részletesen beszélt a kegyhely, a búcsújáróhely fogalmáról, arról, mi a különbség például kegyhely és zarándokhely között. Kiderült: a búcsújárás és a zarándoklat szinonim fogalmak, előbbinek viszont erőteljesebb a vallásos jellege. A zarándoklat lehet egyfajta teljesítmény is, ma már sokszor vallási turizmus jelleggel.
A Moskovszky-gyűjteményben főleg a stájerországi Máriacell és az onnan származó kis képecskék jelennek meg a kegyszobor kicsinyített másával. Vannak még apró szentképek, szentmisére való kellékek, amelyeket most kivetítőn láthattunk.
Varró Ágnes arról beszélt, hogyan illeszkednek ezek a tárgyak a vallási néprajzba, a búcsújáráshoz, és hallhattunk a fehérváriak legjelentősebb búcsújáróhelyeiről, így például Bodajkról, Csatkáról, Andocsról is.