2024.06.01. 20:00
A „közlekedő ember”, Őrsi Ferenc otthon, Szabadbattyánban járt
A művelődési ház és könyvtár egyik fontos feladatának tekinti a szabadbattyáni helyi értékek felkutatását. Gulyás József terméktanácsadó közreműködésével jutottak el Őrsi Ferenchez, a „közlekedő emberhez”, aki a nagyközségben él.
Könyvbemutató és ismeretterjesztő előadás – Őrsi Ferenc és Lászlóné Lakner Lilla
Fotó: Művelődési ház
A „közlekedő ember” elnevezés a Magyar Műszaki és Közlekedési és Múzeum sorozata nyomán jött létre, melyben világhírű magyar tudósok és közlekedési szakemberek mutatják be életüket, alkotásaikat, fejlesztéseiket. Őrsi Ferencet, a nemzetközileg elismert ipari formatervezőt, az Ikarus 300-as buszcsalád „megálmodóját” köszöntötték az intézményben.
Amint Márkusné Motkó Anettől, a Móricz Zsigmond Művelődési Ház és Könyvtár intézményvezetőjétől megtudtuk: a találkozón bemutatták Őrsi Ferenc: Cápák és ceruzák című könyvét, és az ismert formatervező ismeretterjesztő előadására is sor került. A moderátor tisztét Lászlóné Lakner Lilla könyvtáros látta el.
Őrsi Ferenc egyebek között elmondta hallgatóságának, hogy gépésztechnikusként érettségizett, Győrben szerzett diplomát, majd az Ikarusban dolgozott 19 éven át. A karosszéria- és járműgyári munkáiért négy Ipari Formatervezési Nívódíjat kapott. Ezután került formatervezőként Egyiptomba, ahol 11 évet töltött el. Hazajövetele után is megmaradt az Ikarus gyárral a kapcsolata, sokszor kérnek még tőle tanácsot, formatervi javaslatokat. 1991-ben kezdett búvárkodni a Vörös-tengerben, s a mai napig 2100+ trópusi merülése van. Több tízezer fotót és több száz órányi videót készített, az utóbbiakat kisfilmekben dolgozta fel. Egyaránt merült már a Csendes-, az Atlanti- és az Indiai-óceánban, valamint az indonéz és thaiföldi szigetvilágokban. Tavaly Fejér Vármegyében az Év Emberének választották, idén az államfő a Magyar Érdemrend lovagkeresztje Polgári tagozat kitüntetést adományozta a részére.
Az író-olvasó találkozó első részében az érdeklődők az autóbuszok és a formatervezés világáról tudhattak meg érdekes részleteket. Vajon tetszett-e a fiatal tervezőnek első nívódíjas terve? Hogyan születik egy formaterv, és hogyan lesz a rajzból kész közlekedési eszköz? Hol aratott sikereket a 300-as buszcsalád? Hogyan született Egyiptomban Ikarus mikrobusz Isuzu teherautó-alvázon? Ezekre és még sok egyéb kérdésre is választ kaphatott a hallgatóság.
Az előadás második részében egy másik dimenzió csodálatos világába láthatott bele a közönség. A víz alatti világ mindenkit elvarázsolt. Az óceánokban és a szigetvilágokban merülő búvár bátorsága és tapasztalata lenyűgöző. A korallok és a cápák területére belépő ember élményeit a jelenlévők is átélhették a fotók és a videók által.
Az előadást követően a szerző könyvét dedikálta. A szervezők az eladásból származó bevételt a „Kékgolyó a Daganatos Betegekért” Alapítvány részére utalják az író felajánlása alapján.