2010.11.14. 20:13
Milliók partfalgondokra
FMH - Az idei év jelentős esőzései nem csak árvizeket és belvizeket okoztak, de hatásukra több településen a löszpadok megcsúsztak az alattuk lévő agyagrétegen.
A Dunát Szerbia közepéig elkísérő löszfennsíkok közül néhány a megyében található. Négy település épült magas löszpartra: Ercsi, Kulcs, Rácalmás és Dunaújváros. Ez utóbbiban a hatvanas években volt jelentős partfalcsúszás, utána a város melletti partfalat lépcsősre alakították, a lösz alól a vizet folyamatosan kivezetik, a vízszintet figyelik. E munkákra külön önkormányzati céget hoztak létre. A városnál nincs is gond. Ahol most talajmozgásokat észleltek, az a szigeti bejárótól északra található Táborállás. Itt sokáig csak üdülők voltak, ám az elmúlt években egy sor családi ház is felépült.
Ercsiben korábban voltak gondok, ezekről beszámoltunk. Az elvégzett talaj-megerősítési munkáknak köszönhetően most nem észleltek komolyabb mozgást. Ám van még a folyóparton olyan szakasz, ahol szükség van erősítésekre. Egy 140 méteres szakaszra nyertek közel 300 milliót, a saját forrásokkal kiegészítve így mintegy 350 millió forint áll rendelkezésre. Ebből a part stabilizálását kell megoldani, valamint a partközeli közterületek csapadékvíz elvezetését és egy utca szilárdburkolását. A múlt héten a város önkormányzata döntött a tervezésre kiírt közbeszerzésről és jövőre az építkezés is elkezdődhet. Rácalmáson is végeztek már korábban talajstabilizációs munkákat, most újból 300 milliónál nagyobb összeg áll rendelkezésre a védművek kiépítésének folytatására.
A dunaújvárosi Táborálláson az önkormányzat fúrásokat végeztet, hogy kiderüljön, hol mekkora a talajvíz. Ez alapján lehet majd dönteni, hova fúrják be a folyó felől azokat a csöveket, amelyeken a löszből, illetve a lösz és az alatta húzódó agyagréteg közül kivezethetik a vizet.
A legrosszabb helyzetben Kulcs van. Nemcsak azért, mert az egyetlen e települések közül, ahol nincs szennyvízcsatorna, hanem a vis maior keretre sem jogosultak. Laptársunk, a Dunaújvárosi Hírlap értésülései szerint a Belügyminisztérium szakértői bizottsága azért utasította el a kulcsiak kérelmét, mivel a veszély főleg üdülőket érint, csupán két lakóház van veszélyben, és a csúszás közintézményeket nem érint.