2012.06.06. 05:53
Vinné az állam a helyi adókat?
Fejér megye - Hamarosan a települések polgármesterei is megismerhetik hazánk 2013-as költségvetésének sarokszámait. A hírek szerint felmerült az illetékek, a gépjármű-, az iparűzési adó egy részének "elkérése" is.
Készül Magyarország jövő évi költségvetése, a tervezetet a polgármesterek két héten belül megismerhetik, de már most szivárogtak ki információk: az országos sajtót is bejárta a hír, miszerint a gépjárműadóból és az illetékekből befolyó pénz egy részét elvonná a központi költségvetés. Az is elképzelhető, az évi 500 milliárd forint bevételt jelentő iparűzési adó egy részét is magához vonná az állam. Adószakemberek szerint az átengedett adók, így a gépjárműadó esetében ennek nincs akadálya, ám az iparűzési adó tipikusan helyi adó, ehhez nem lehet így hozzányúlni. A találgatások szerint ezt úgy oldanák meg, hogy az állam által a feladatok ellátáshoz adott normatívát a helyi iparűzési adó bizonyos részével csökkentenék.
- Találgatni lehet, de a felvetés csak hangulatkeltésre jó - véli Varga Gábor, a megye déli térségének fideszes országgyűlési képviselője, Cece polgármestere. Mind az iskolai normatívát, a gépjárműadót, az iparűzési adót és az illetékbevételt tekintve településfüggő a várható intézkedések hatása. Az iskolák esetében az állam feladatot is visz el, ami Cecén több tízmillió forintos költségmegtakarítást jelenthet, jócskán ellensúlyozva az esetleges többi elvonást.
- A végleges költségvetési tervezet tudatában lehet megnézni, kinek, mi, mit hoz majd - tette hozzá.
- Magam is sok mindent hallottam már; a városra nézve jót és roszat egyaránt. Találgatásokba azonban nem szeretnék bocsátkozni, a költségvetés sarokszámai e hónap közepe táján megismerhetőek lesznek - mondta érdeklődésünkre Cser-Palkovics András, Fehérvár polgármestere, aki szerint az önkormányzat adott évi forrásait csak a rá háruló aktuális feladatok alapján érdemes csak vizsgálni. (Székesfehérváron egymilliárd forint folyik be csak gépjárműadóból, az iparűzési adóból idén tízmilliárdos bevételt várnak.)
- Az önkormányzatoknak jelenleg nincs pontos információja arról, lesz-e és milyen mértékű elvonás a jövő évi költségvetésben - jelentette ki Oláhné Surányi Ágnes, Velence polgármestere, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének alelnöke: Mi is sajtóinformációból olvastuk, hogy a személyi jövedelemadó, iparűzési adó és a gépjárműadó önkormányzatokra jutó részei jelentősen csökkennek. A kiszivárogtatott adatok alapján csak remélni tudjuk, hogy nem lesz nagyobb az elvonás mértéke, mint az a megtakarítás, amely a feladatok csökkenéséből keletkezhet. Ehhez azt is pontosan kell majd tudnunk, hogy az oktatási és egészségügyi intézmények, hatósági feladatok közül melyek maradnak egyértelműen helyi feladatként. Mi nagyon örülnénk annak, ha a feladatcsökkenésből eredő megtakarításnál nem lenne nagyobb az elvonás.
Szabadbattyán polgármestere, Mátrai Csaba szerint a változások kényszerűsége nem kérdőjelezhető meg, új alapokra kell helyezni a rendszer működtetését, amihez új elosztási, feladat-ellátási módot kell társítani. Sajnos nem tapasztaljuk a tervszerűen felépített, jól kommunikált, napi szinten is működőképesnek elfogadható új rend elemeit - vélte az elöljáró.
Sükösd Tamás, Sárbogárd városának polgármestere úgy ítéli meg, hogy a felröppent hírek hangulatkeltésre jók csupán. Mi lesz az iskolai normatívákkal? ez határoz majd meg sok mindent.
- A tervezett kormányintézkedések önkormányzat-ellenesek, az önkormányzatiságot csorbítják - Tilhof István mátyásdombi polgármester a tőle megszokott nyíltsággal válaszolt lapunk kérdésére. Kendőzetlenül kimondta: a következmények beláthatatlanok lesznek, nem jó irányba halad a jelenlegi kormány. Az állam elsorvasztja a vidéket, a kétezer lélekszám alatti településeket akár el is törölnék a térképről. Mátyásdomb élni akar, az iskolánkat is megtartjuk! - jelentette ki.
Oláhné Surányi Ágnes velencei, Sükösd Tamás sárbogárdi, Tilhof István mátyásdombi és Varga Gábor cecei polgármester: kérdések vannak, de két hét múlva többet tudnak