2012.09.17. 19:09
Színházi sikerek: a Csárdáskirálynő és a Trió is elismerést hozott
Székesfehérvár - Átadták a Színikritikusok Díját, 15 kategóriában hirdettek győztest összesen 48 jelölt közül. Az idei ünnepséget a Nemzeti Színházban tartották. A Vörösmarty Színház mindkét jelölését díjra váltotta.
A Színházi Kritikusok Céhe immár 32. alkalommal nyújtotta át az előző színházi évad legkiemelkedőbb teljesítményeit elismerő díjat. A kritikusok legalább évi kilencven premier megtekintése után voksolnak a legjobbakra, s akire a legtöbb szavazat érkezik, az kapja a Színikritikusok Díját.
A tizenöt kategória mindegyikében három-három (vagy szavazategyenlőség esetén több) jelölt verseng. A Vörösmarty Színházat két kategóriában is jelölték: a Mohácsi János rendezte A csárdáskirálynő A legjobb zenés-szórakoztató előadás, míg Lábodi Ádám A legígéretesebb pályakezdő díjáért szállt versenybe. A vasárnap esti, Nemzeti Színházban tartott gálán végre fény derült arra, hogy a 48 jelölt közül kit illet az elismerés. A Vörösmarty Színház mindkét jelölést díjra váltotta: A csárdáskirálynő című előadás rendezője, Mohácsi János, és Edvin megformálója, Lábodi Ádám is átvehette az elismerést! S ezzel a hétvégi díjesőnek még nincs vége, mert egy nappal korábban, szombaton, a Thália Színházban a fehérvári teátrum Trió című előadásában Johannes Bramst alakító Pál András a legjobb férfi alakításért járó elismerést kapta a Vidéki Színházak Fesztiváljának díjátadóján. A fesztiválon 12 társulat mutatkozott be.
A Színikritikusok Díjára visszatérve egy kategóriában már a gála előtt nyilvános volt az eredmény: a színikritikusok második alkalommal adományoztak életműdíjat, ezt idén Senkálszky Endrének, a Kolozsvári Állami Magyar Színház művészének, Európa egyik legidősebb aktív színészének ítélték oda. A legjobb új magyar dráma Székely Csaba Bányavirág című műve lett, a legjobb előadás, A mi osztályunk a Katona József Színháztól, a rendező Máté Gábor. A legkiválóbb rendezést Zsótér Sándor produkálta (Vágyvillamos, Radnóti Színház). A legjobb női főszereplő Kováts Adél lett, a Radnóti Színház Vágyvillamos című előadásában. A legjobb férfi főszereplőnek Fekete Ernőt találták a Protokoll című darabban nyújtott teljesítményéért, a Radnóti Színházban.