Hírek

2013.01.29. 07:41

Vissza kellett adni a drogot - A büntethetőség korlátai

A pár év megjelent új típusú drogok használata, terjesztése büntethetőségének korlátairól is beszélt az FMH-nak egy bűnügyi osztályvezető.

Zsigó Ferenc

A 36 éves Suszter Tamás mindig is rendőr volt. Járőrként kezdte vidéken, majd a fővárosban folytatta. Most bűnügyi osztályvezető Bicskén. Három gyermek apjaként – és munkájából adódóan is – különösen érzékeny a drogos ügyekre.

– Úgy hét-nyolc évvel ezelőtt új típusú anyagok jelentek meg a nemzetközi drogpiacon, Magyarországon 2010- ben mintegy 200 fajta új drog árasztotta el a piacot – mondja Suszter Tamás. – Az úgynevezett dizájner drogokról van szó, amik használata, terjesztése nem volt büntethető, mert nem szerepeltek az úgynevezett „kábszerlistán”. Ennek bővítése, aktualizálása amúgy is hosszú időt venne igénybe, mert törvényről van szó, aminek megalkotása előtt az időigényes teszteljárásokat le kell folytatni. A magyar kormány az unióban is egyedülálló intézkedést hozott 2012. áprilisában, amikor beemelte a Btk.-ba a „visszaélés új pszichoaktív szerrel” kategóriát, 3 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetve, és társította ehhez az úgynevezett „C” típusú listát, az új drogok listáját.

Suszter Tamás és csapata több tolvajbanda ügyében nyomoz (Fotó: Gregority Antal)

Beszélgetésünk során több közelmúltbeli bűncselekmény is szóba került, például az, amikor egy tini a biciklis postástól ellopott egy csomagot, amiről kiderült, hogy pont ilyen új típusú drogot, egy új pszichoaktív anyagot tartalmazott.

– A 16 éves tolvaj ismert volt előttünk, a személyleírás alapján hamar rátaláltunk – idézi fel a történetet Tamás –, és a címzettnél tartott házkutatás során több csomag kábítószergyanús anyag, és közel száz darab steril fecskendős tű került elő, illetve egy patikamérleg is.

Amikor azt firtattuk, hogy a csomag honnan érkezett, és fel lehet-e deríteni a terjesztő céget vagy magánszemélyt, Suszter Tamás elmondja, hogy a rendelések interneten történnek, a csomagküldő vagy a posta természetesen nem tudja, mit kézbesít utánvéttel, csupán a fizetendő összeg alapján lehet gyanítani, hogy pszichoaktív anyagról van szó. A fenti történetben szereplő csomag is 80 ezer forintos pakk volt, ami körülbelül 160 adag „anyagot” jelent. Nem ritka a 2-300 ezres csomag, amit a kézbesítés után a terjesztő „kiadagol” és továbbértékesíti.

– Az ötszáz forintért kapható fél grammos adagtól már kábult állapotba lehet jutni, és hamar előáll a függőség – mondja Tamás. – Ezek az anyagok rendkívül veszélyesek, agresszívek. Annyira kifordíthatják önmagukból a fiatalokat, hogy kannibalizmus, gyilkosság, öngyilkosság is lehet a vége. Volt is már erre példa, több ilyen történet kering az interneten. Sok olyan tolvajbandát ismerünk, melyek tagjai azért lopnak 5-10 ezres tételekben dolgokat, hogy legyen pénzük az anyagra, amit aztán tovább értékesítenek. Decemberben is volt egy eset, amikor az egyik körzeti megbízott ellenőrzött egy kerékpárt toló férfit, s ennek során lefényképezte a nála lévő vasakat. Pár nap múlva kiderült, honnan lopták el, így a tolvaj is hamar kézre került.

– Egy másik eset során a katolikus temető egyik síremlékének kerítését lopta el egy másik banda, hogy a fémet értékesítve pénzt szerezzen a drogvásárlásra. A körzeti megbízottak, a polgárőrök és az állampolgárok rendkívül sokat segítenek a rendőrségnek az ilyen esetek felderítésénél – mondja Suszter Tamás.

Egy vidéki banda hétvégi házakat fosztott ki a Váli-völgyben, sok károsult már jelentkezett, de biztos vannak olyanok, akik még fel se fedezték, hogy valamit elloptak tőlük. A bicskei kapitányságon várják az újabb károsultak jelentkezését, hogy minél előbb felgöngyölíthessék a váli tolvajbanda ügyét. Ezen ügyet is a jól működő körzeti megbízott csoport segítségével derítették fel.

Az interneten rendelnek: az ötszáz forintért kapható fél grammos adagtól már kábult állapotba lehet jutni, és hamar előáll a függőség

A drogügyekre visszatérve Suszter Tamás elmondja még, hogy Bicskén és környékén, meg egyáltalán Fejér megyében még nem olyan vészes a helyzet, de most kellene összefogni minden érintett szervezetnek és hivatalnak, hogy ne is legyen komolyabb gond. A „C” típusú szerek listáját is folyamatosan aktualizálni kell, hogy ne fordulhasson elő az, ami legutóbb történt: kábulatban lévő fiatalokkal és a terjesztővel nem tudtak mit kezdeni, mert a náluk talált szer nem szerepelt a tiltott anyagok listáján. Mi több: vissza kellett adni az „anyagot”, pedig teljesen egyértelmű volt a helyzet.

– Az úgynevezett biofű vagy potpuri (a füstölő neve a szlengben) nagyon veszélyes, hiszen adott egy házibulis társaság, ahol folyamatosan megy a füstölő, és az is beszívja a drogot, aki nem akarja. Aztán kialakul a függőség és kész a baj – figyelmeztet a bicskei bűnügyi osztályvezető, hozzátéve: – Csak összefogással, együttes erővel tudjuk elejét venni a nagyobb bajnak.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!