2013.03.25. 12:35
Kunkovács László pásztorai és halászai a Forrás Galériában
Székesfehérvár - Portrék és életképek, képen megörökített mozdulatsorok. Két ősi foglalkozás képviselőiről. Erős tekintetek, cserzett arcok, a bajusz alatti bölcs félmosollyal. Fotós leletmentés.
A Vörösmarty Színház Forrás Galériájában nemrégen nyitották meg Kunkovács László Balogh Rudolf-díjas fotóművész és etnográfus kiállítását. A címe: Halászok és pásztorok. Nagyon jó képek, de hiszen ezt Kunkovácstól már megszokhattuk. Azt is, hogy hitelesek a figurák, a környezet, a tárgyak. A tekintetekben, a mozdulatokban benne van az ősöktől tovább öröklődött tudás. A képek hátteréről, miértjéről pedig éppen Kunkovács László tartott előadást a teátrum kávézójában. Mondandóját Szűcs Gergely pásztorművész színesítette énekkel, furulyával, illetve flótával, a fuvola ősével.
Azt mondta Kunkovács, hogy az MTI fotósaként, majd önállóan is nagy utazó volt, bejárta Magyarország szinte összes zugát, kereste értékeit. Mert tele van ez az ország érdekes, izgalmas emberekkel, az etnográfia pedig nem más, mint földszintes történelmünk. A néprajz önismeretet ad, ha tanítanák, sokkal jobban megismernénk és megértenénk egymást. Erről morfondírozott a fotográfus, no meg arról, hogy a rögzítésre, leletmentésre kitűnő eszköz a fényképezőgép. Ő maga valamikor az Alföldön, a tanyavilágban kezdte, a halászatot, halászokat pedig a Kőrösök vidékén örökítette meg, könyve is megjelent.
Kunkovács László tartott előadást a megnyitó előtt képeiről (Fotók: Nagy Norbert)
A pásztorkodás és a halászat a magyarok két ősfoglalkozása, de nem csupán a magyaroké. Olyanok, mint két nagy talapzat. Fontos, hogy képekben is megmutassuk őket: a fotók hiteles valóságdarabok, és ha csak írnak róluk, akkor nincs valós képünk róluk. Jurtákat is fényképezett, távoli vidékeken, és egyszer egy rajzversenyen látta, hogy milyen, a valóságtól elrugaszkodott művek születhetnek, ha az alkotóiknak nincs igazi, hiteles, látott ismeretük.
A Forrás Galériában a tárlatot megnyitó Radetzky Jenőné népi iparművész megemlítette, hogy a hatvan kép közül a pásztorvilágot ábrázolók között a portrék vannak többségben, míg a halászat fotóin a munkafolyamatok kapnak nagyobb hangsúlyt. (Habár ebben a sorban is megajándékoz bennünket egy kitűnő arcképpel.)... Pásztorok és halászok, puszták és vizek lakói. Közös bennük, hogy a természet egy-egy sajátos élőhelyéhez kötődnek, mesterségük magányos, de kárpótolja őket a végtelen szabadság, a teljesség szabadsága. Kunkovács Lászlónak több mint 120 helyen volt hazai kiállítása, bemutatkozott 16 ország 35 városában, megírt négy könyvet. Beszédes számok, nagy az életmű. De beszélnek róla képei is, melyek fekete-fehérben készültek, ám ettől olyan színesek.
Április közepéig láthatóak a Forrás Galériában.