2013.04.29. 12:25
Derkovits-most - A fiatalok és a "vonalkód"
Derkovits-most címmel az alkotóról elnevezett ösztöndíjban részesült fiatal képzőművészek munkáiból rendeztek kiállítást a budapesti Műcsarnokban. A tárlat május 12-ig látható.
A kiállítók között ott van két fehérvári Smohay-díjas alkotó, Borsos János és Szvet Tamás. A Derkovits Gyuláról elnevezett alkotói ösztöndíj immár több mint fél évszázada a fiatal művészgenerációk legfontosabb, a független alkotómunkát lehetővé tevő támogatása. Az ösztöndíj célja, hogy segítse a tehetséges alkotóművészek pályakezdését és művészi fejlődését, valamint kedvező feltételeket teremtsen a formanyelvében és tartalmában korszerű, színvonalas művek létrehozásához.
Az elmúlt évben a kulturális intézményeket érintő szervezeti és intézményi változások miatt nem lehetett pályázni, majd idén új intézményi keretben, megváltozott szakmai-megvalósítói rendszerben (MANK), megújult formában hirdették meg az ösztöndíjat, melyre 166-an pályáztak. Az Olof Palme Házban megtartott kuratóriumi ülésen választották ki azt a 26 ösztöndíjban részesítettet, akiknek kiállítása május 12-ig tekinthető meg a Műcsarnokban.
A Derkovits-ösztöndíjas fiatal alkotók, képzőművészek néha nem "csupán" az agyat dolgoztatják meg, a létra segít az értelmezésben (Fotó: Andorka Tímea, Garami Artúr)
A Derkovits-most tárlat a hagyományokkal szakítva nem egy beszámoló kiállítás, hanem az ösztöndíjasok alkotói munkásságának teljesebb bemutatása, lehetőséget teremtve ez által a fiatal alkotókat foglalkoztató szakmai kérdések megismertetésére is. A szokásosnál jóval reprezentatívabb, tágabb horizontú bemutatón az ösztöndíjasok alkotásai mellett dokumentatív jellegű anyagok is megjelennek, emellett a látogatók és leendő pályázók betekintést nyerhetnek az ösztöndíj elbírálásának folyamatába, valamint részletesebben megismerhetik az állami támogatási rendszer működését.
A kiállítás folyamán arra is módot adtak, hogy a művészek, leendő pályázók konzultáljanak a kuratórium tagjaival, s bemutassák portfóliójukat. A kiállítás számos kísérőprogramjában szerepeltek, szerepelnek többek között a MANK által bonyolított más művészeti pályázatok (zenei, előadóművészeti, műkritikus, irodalmi) ösztöndíjasai, illetve azok munkái is.
A bemutatkozás meghatározó arculati eleme a speciális, okostelefonnal is leolvasható vonalkód, azaz a QR-kód, melynek jelentése: quick response, gyors reakció, gyors válasz. A Derkovits-most kiállítás a fiatal művészek gyors reakciója a környezetre, de az alkotások mögöttes tartalommal bírnak. A tárlat kurátora Készman József.
A kiállítók: Antal Balázs, Balázs József Tamás, Blahó Borbála, Borsos János, Brückner János, Csató József, Kerezsi Nemere, Kis Endre, Koós Gábor, Korcsmár Eszter, Nagy Karolina, Nagy Zsófia, Németh Marcell, Orbán Gergely Kristóf, Rolik Ádám, Soós Katalin, Süli-Zakar Szabolcs, Szabó Ákos, Szabó Eszter, Szabó Éva Eszter, Szabó Klára Petra, Szanyi Borbála, Szvet Tamás, Takács Szilvia, Tóth Angelika.
Kísérő programok is kapcsolódnak a kiállításhoz. Május 4-én Pepita sárkány címmel tavaszi vetélkedőt rendeznek. Május 7-én, 16.30-kor Kérdezz-felelek lesz Soós Katalinnal, illetve közönségtalálkozó: a fiatalok együtt alkothatnak a művészekkel. Május 9-én 19 órakor kerekasztal beszélgetést tartanak az ösztöndíjakról és a valóságról.