2019.09.19. 14:30
Tudománynépszerűsítő konferenciát tartottak Fehérváron
Tudománynépszerűsítő konferencia helyszíne volt csütörtökön a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház.
Lukács István ötlete volt az idei konferencia székesfehérvári megrendezése
Fotó: Fehér Gábor / Fejér Megyei Hírlap
Az intézmény ezúttal az ELTE BTK Szláv Filológiai Tanszéke által szervezett, egész napos rendezvénynek adott otthont.
Jakubek Tiborné, a művelődési ház igazgatója elmesélte, hogyan merült föl tavaly Lukács István intézetvezető, egyetemi tanár részéről az az ötlet, hogy Fehérvár legyen a következő konferenciájuk helyszíne. Spányi Antal megyés püspök köszöntőjében az idegen nyelvek, kultúrák ismeretének és a párbeszéd fontosságának a jelentőségét hangsúlyozta.
Lukács István pedig arra hívta föl a figyelmet: ahhoz, hogy a tudomány mindenkié legyen, el kell vinni másokhoz. A filológiai tanszék ezért szervezi meg minden évben egyszer Budapesten kívül a tudománynépszerűsítő konferenciát fontos témákban. Az előadások anyaga ezután kötetbe foglalva meg is jelenik.
Az esemény témája ezúttal „A magyar királyok városának emlékezete a szláv irodalmakban, nyelvekben és kultúrákban” volt. Székesfehérvárhoz főleg az első szekcióban elhangzott előadások kötődtek, ezek egyike volt István Anna értekezése Ján Kollár és Székesfehérvár címmel.
A mosóci születésű, Bécsben 1852-ben elhunyt Ján Kollár (magyar nevén Kollár János) cseh nyelven író, szlovák származású lelkész, költő, esztéta volt. Itt útirajzairól esett szó, amelyeket valós és képzeletbeli utazások kapcsán írt. Fehérvárt első, 1843-ban megjelent útirajzában említi, s a városról személyes benyomásokkal írt.
Az előadások a késő délutánba nyúltak.