Külföld

2012.01.31. 20:07

Megfosztott lovagi rangjától egy bankárt a brit uralkodó

Megfosztott lovagi címétől a brit uralkodó egy volt bankárt, akinek egykori bankját több tízmilliárd font értékű állami tőkeinjekcióval kellett megmenteni a teljes összeomlástól a pénzügyi válság kirobbanása után.

MTI

A konzervatív-liberális brit kormánykoalíció kabinetirodájának kedd esti bejelentése szerint II. Erzsébet királynő "a kormány tanácsára" úgy döntött, hogy érvényteleníti a Royal Bank of Scotland (RBS) volt vezérigazgatója, Fred Goodwin lovagi rangját. Ez azt jelenti, hogy Goodwin többé nem jogosult a lovagi címet jelző Sir előnév viselésére sem.

Goodwin 2004-ben, a Munkáspárt vezette előző kormány felterjesztése alapján részesült az uralkodói elismerésben "a bankszektor szolgálatában kifejtett tevékenységéért".

Az utóbbi években azonban erőteljes politikai és sajtókampány folyt a kitüntetés visszavonása érdekében, tekintettel arra, hogy az RBS 2009-ben az egyetemes brit gazdaságtörténet legnagyobb vállalati veszteségét jelentette be, közölve, hogy előző pénzügyi évét 24,1 milliárd font (8400 milliárd forint) mínusszal zárta.

A bankot - utóbb katasztrofálisnak ítélt akvizíciós ügyletei miatt is - 45 milliárd fontos (csaknem 16 ezer milliárd forintos) állami tőkepótlásban kellett részesíteni; ennek nyomán az RBS jelenleg 83 százalékos állami tulajdonban van.

Goodwin lovagi rangjának megvonását az teszi rendkívüli jelentőségűvé, hogy ilyen intézkedést igen ritkán hoz az uralkodó. Ezt az elismerést a múltban rendszerint csak akkor vonták vissza, ha a kitüntetettet köztörvényes bűncselekmények elkövetése miatt elítélték, vagy súlyos etikai vétségért kizárták valamely szakmai szövetségből és eltiltották foglalkozása gyakorlásától.

Goodwin esetében ezek egyike sem történt meg, és a lovagi cím megvonását indokló keddi közleményében a brit kormány is elismerte, hogy "kivételes eljárásról" van szó.

A kabinetiroda nyilatkozata szerint azonban az RBS csődje jelentős szerepet játszott a 2008-2009-es nagy-britanniai pénzügyi válságban, amely - egyéb makrogazdasági tényezőkkel együtt - a II. világháború utáni legsúlyosabb brit recesszióhoz vezetett, és jelentős közvetlen károkat okozott a brit adófizetőknek és az üzleti vállalkozásoknak.

Nagy-Britannia 2008-2009-ben rekordhosszúságú recessziót élt át. A visszaesés 2009 harmadik negyedévéig tartott; az volt a hatodik olyan negyedév egymás után, amelyben csökkent a brit gazdaság összteljesítménye. Ilyen hosszú recesszióra még nem volt példa Nagy-Britanniában azóta, hogy a brit statisztikai hivatal 1955-ben elkezdte a rendszeres negyedéves GDP-kimutatások közlését.

A Royal Bank of Scotland az elmúlt években a brit pénzügyi válság egyik fő szimbólumává, Goodwin pedig "a bankárkapzsiság" egyszemélyi megtestesítőjévé vált a brit közvélemény szemében. Az RBS volt vezetője ellen a brit sajtó is kíméletlen hadjáratot folytatott, nyerészkedéssel és érzéketlenséggel vádolva az egykori bankigazgatót.

Különösen nagy felháborodást keltett, hogy a jelenleg 54 éves Goodwin - mielőtt 2008-ban távozott volna a csődbe ment bank éléről - olyan nyugdíjmegállapodást kötött, amelynek alapján élete végéig évi 693 ezer font (több mint 240 millió forint) nyugellátásban részesül.

Kertész Róbert, az MTI tudósítója jelenti

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!